Cumınum cymınum ve pımpınella anısum ekstraktlarının ın vıtro ortamda leıshmanıapromastigotları üzerine etkisinin araştırılması
In vitro activity of cuminum cyminum and pimpinella anisum extracts on leishmania promastigotes
- Tez No: 445252
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT HÖKELEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Leishmania cinsi parazitler, cilt lezyonlarından ölümcül visseral hastalıklara kadar bir grup insan hastalığına neden olabilir. Dünya çapında yaygın oluşları ve önemli komplikasyonlara yol açmalarından dolayı önem taşımaktadırlar. Leishmaniasis tedavisinde kullanılan ilaçların yetersizliği, toksik yan etkileri, direnç sorunu ve uzun tedavi süreleri yeni ilaçlara olan gereksinimi arttırmıştır. Bu gereksinimler nedeniyle tedaviye alternatif olarak bitkisel ekstraktların kullanımı gündeme gelmektedir. Bu çalışmanın amacı Cuminum cyminum ve Pimpinella anisum bitkilerinin anti-leishmanial etkinliklerini araştırmaktır. RPMI-1640 besiyerinde çoğaltılan ve pasajlanan Leishmania tropica promastigotları, değişik konsantrasyonlarda hazırlanan bitkisel ilaç ekstraktı-besiyeri karışımına inoküle edildi. 72 saat boyunca +26°C'de inkübasyona bırakıldı. Bu süre sonunda parazitler Thoma lamında sayıldı ve % 50 inhibitör konsantrasyon değerleri (IC50) hesaplandı. C.cyminum esansiyel yağının 0,02 mg/ml konsantrasyonda promastigotların üremesini inhibe etmezken, 3,12 mg/ml konsantrasyonda üremeyi tamamen inhibe ettiği, P.anisum esansiyel yağının ise 0,02 mg/ml konsantrasyonda promastigotların üremesini inhibe etmezken, 6,25 mg/ml konsantrasyonunda üremeyi tamamen inhibe ettiği görüldü. C.cyminum esansiyel yağı için ise IC50 değeri 89.86 μg/ml olarak hesaplanmıştır. P.anisum esansiyel yağı için IC50 değeri 390.28 μg/ml olarak hesaplanmıştır. Sonuç olarak; C.cyminum ve P.anisum ekstraktlarının L.tropica promastigotlarına karşı in vitro anti-leishmanial aktiviteleri tespit edilmiştir. Bu ajanların toksik etkilerinin az olması nedeniyle ileride alternatif tedavi seçeneği olabilecekleri düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Leishmania parasites cause a wide range of human diseases from cutaneous lesions to fatal visceral disease. It is important that these diseases are effective all around of the world and cause the important complications. Failure of the drugs used in the treatment of leishmaniasis, toxic side effects, drug resistance and long treatment duration have increased the need for new drugs. As an alternative to treatment in accordance with these requirements, the use of herbal extract comes up. The aim of this study is researching anti-leishmanial effect of herbs that Cuminum cyminum and Pimpinella anisum. Leishmania tropica promastigotes passaged in RPMI-1640 medium followed by inoculation of mixed solutions which prepared mediums include different concentrations of herbal drug extract. All cultures incubated at + 26 ° C for 72 hours. After incubation, parasites counted on Thoma slide and than % 50 inhibitory concentrations (IC50) are calculated. It was observed that concentration of C.cyminum essential oil 0,02 mg/ml don't inhibit promastigote proliferation, in case 3,12 mg/ml inhibits growth completely and concentration of P.anisum essential oil 0,02 mg/ml don't inhibit promastigote proliferation, in case 6,25 mg/ml inhibits growth completely. IC50 values for C.cyminum were calculated 89.86 μg/ml. and for P.anisum essential oil was calculated as 390.28 μg/ml. As a conclusion, it was found that C.cyminum ve P.anisum had inhibitory effects on Leishmania promastigotes in vitro. Also, because of their less toxicity, the given agents can be a good alternative treatment option in future.