Aml hastalarında NPM-1, cebpa ve FLT-3 mutasyonlarının insidans ve prognoz ilişkisi
The incidence and prognosti̇c value of NPM-1, CEBPA and FLT-3 mutations AML
- Tez No: 445255
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT HİLAL AKİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Patoloji, Hematology, Pathology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Akut myeloid lösemi (AML) seyrek ve heterojen bir hastalık grubudur. AML insidansı yaşa bağımlı olmak üzere ortalama 3,7/100000 olarak bildirilmektedir. Mortalitesi 2,7-18/100000 olarak bildirilmekle birlikte sitogenetik analizler ve moleküler analizler risk sınıflamasında kullanılmaktadır. Hastaların terapiye yanıtı da bu faktörlere bağımlı olarak değişkenlik göstermektedir. Son yıllarda gelişen moleküler analizler AML tanısında önemli hale gelmiştir. Dünya Sağlık Örgütü-2008 (DSÖ-2008) sınıflamasında NPM-1 ve CEBPA mutasyonu AML hastalarında 2 yeni diagnostik antite olarak tanımlanmıştır. Biz de bu çalışmamızda NPM-1 ve CEBPA mutasyonu ile birlikte FLT-3 mutasyonunun insidansını ve prognostik değer olarak anlamını immünohistokimyasal yöntemle saptamayı amaçladık. Bu amaçla İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Patoloji ve İç Hastalıkları Hematoloji kliniğinde akut myeloid lösemi tanısı ile takip edilen, kemik iliği biyopsileri bölümümüzde incelenen hastalar arasından seçtiğimiz, 104 olgu çalışma kapsamına alındı. Her olguya ait arşivimizde bulunan parafin bloklardan NPM-1, CEBPA ve FLT-3 mutasyonlarının saptanması için 3'er adet pozitif şarjlı lama kesitler hazırlandı. Hazırlanan bu kesitlerde immünohistokimyasal olarak NPM-1, CEBPA ve FLT-3 mutasyonlarının sonucu ortaya çıkan protein ekspresyonunun varlığı araştırıldı. Bu çalışma kapsamındaki vakalarda NPM-1, CEBPA ve FLT-3 mutasyonlarının insidansı ve ortaya çıkan protein ekspresyonunun varlığı ya da yokluğunun klinik parametrelerle ilişkisi ile prognoza etkisi değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Acute myeloid leukemia (AML) is a rare and heterogenous group of disease. The incidence of AML, which varies with age, is reported to be 3.7 per 100000 people. AML-related mortality rate is reported between 2,7 and 18 per 100000 people. Cytogenetic and molecular analyses are used in risk classification and the patients' response to therapy depends on these factors. In recent years, extended molecular analysis has become crucial in the diagnosis of AML. NPM-1 and CEBPA mutations are included in the 2008 WHO classification as new diagnostic entities in AML patients. In this study, we aimed to investigate the incidence and prognostic value of FLT-3 mutation as well as NPM-1 and CEBPA mutations using immunohistochemical method. In this context, 104 patients who are being followed for AML in Hematology clinic and have tissue diagnosis in our department were included in this study. The paraffin blocks are found from the archives and 3 sections are prepared for every case in order to evaluate NPM-1, CEBPA and FLT-3 mutations with immunohistochemistry. As a result the insidance of these mutations will be detected and the relationship between immunreactivity and prognosis stated.