Ortopedik alt ekstremite cerrahisinde spinal anestezi ile kombine femoral ve siyatik bloğun; Hemodinamik etkiler ve anestezik-analjezik etkinliğinin karşılaştırılması
The comparison of the spinal anesthesia and combined femoral and sciatic block in terms of hemodynamic and anesthetic-analgesic effects in orthopedic lower extremity surgery
- Tez No: 445256
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUZAFFER GENCER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu çalışmada spinal anestezi ile kombine femorel siyatik blok ile alt ekstermite cerrahisi geçirecek hastalarda motor ve duyu blok başlama süreleri, peropratif ve postoperatif hemodinamik parametleri, motor blok ortadan kalkma süreleri ve analjezik etkinliklerini karşılaştırmak amaçlanmıştır. Yöntem: Etik kurul ve hasta onayı sonrası ortopedik alt ekstremite cerrahisi planlanan ASA I- III, 18-65 yaş aralığında, 40 hasta, prospektif ,randomize, kontrollü olarak çalışmaya alınması planlanmıştır. Hastalar, rastgele iki gruba ayrıldı. Grup 1 (n=20) spinal anestezi grubu, Grup 2 (n=20) kombine femoral siyatik blok olarak planlandı. Birinci gruba, spinal anestezi 15 mg Heavy Bupivakain, İkinci gruba, kombine femoral siyatik blok için, %5 bupivakain + % 2 lidokain +serum fizyolojik (30,15,15 ml) solüsyonu hazırlandı. Siyatik sinir bloğu için 40 ml solüsyon, femoral sinir bloğu için 20 ml uygulandı. İşlem öncesinde rutin olarak her hastaya 0,03 mg/kg midazolam uygulandı. İşlem öncesinde, işlem boyunca ve operasyon boyunca 5 dk'lik aralıklarla KTA, SKB, DKB, OAB ve SpO2 monitörize edilip takip altına alındı. Preoperatif, 5.dk, 15.dk ve 1. saat değerleri ile postoperatif 1, 3, 6 ve 12.saatlerdeki değerler kaydedildi. Hastaların motor ve duyusal blok seviyeleri modifiye edilmiş Bromage skalası ve pin-prick testi ile değerlendirildi, VAS (0-10 cm ) ağrı değerleri ve ilk analjezik yapılma saatleri kaydedildi. Bulgular: Hastaların demografik verileri gruplar arası benzer bulundu (p=>0.05) motor blok başlama zamanı kombine femoral siyatik blokta anlamlı yüksek bulundu (p=
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to compare the onset times of motor and sensory block, hemodynamic parameters before and after surgery, disappearance of motor block, and analgesic effects of spinal anesthesia and combined sciatic block in patients undergoing lower extremity surgery. Material and methods: ın this prospective randomized controlled study, 40 patients aged 18-65 years old who would undergo orthopedic lower extremity surgery (ASA I-III) were included in the study after approving local ethics committee and informed patient consent. Patients were divided into two groups randomly. Group 1(n=20) was the spinal anesthesia group and group 2 (n=20) was the combined sciatic bloc group. In the first group, spinal anesthesia were performed with 15 mg heavy bupivacaine and in second group combined femoral sciatic block was performed with bupivacaine 5% and lidocaine %% + Saline (30,15,15 mL) solutions. 40 ml solution for sciatic nerve block and 20 ml solution for femoral nerve block were administered. 0.003 mg/kg midazolam were applied to all patients routinely before the procedure. Before and duringthe procedure, and during the surgery, heart rate, systolic blood pressure, diastolic blood pressure, mean arterial pressure and spO2 were monitored and values of 5,15 and 60 minutes before operation and 1,3,6 and 12 hours after operation were recorded. Motor and sensory block levels of patients were evaluated with modified Bromage scale and pin-prick test. Visual analog scale rates (0-10) and the times of first analgesic application were recorded. Results: Demographic data of patients were similar between two groups (p>0.05).