Orta ve yüksek riskli mesane tümörlerinde prognozu belirlemede doku markerlerinin yeri
Role of tissue markers on predicting prognosis of intermediate and high risk non muscle invasive bladder cancer
- Tez No: 445263
- Danışmanlar: PROF. DR. NUR AHMET ERÖZENCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Orta ve Yüksek Riskli Mesane Tümörlerinde Prognozu Belirlemede Doku Markerlerinin Yeri Abulfaz Abbaslı, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Amaç: Yüksek riskli kas invaziv olmayan mesane kanser tanılı hastalarda PPH3, P53 ve Ki-67'nin nüksü ön gören belirtçeler olup olmadığı araştırıldı. Gereç ve yöntem: Yüksek riskli KİOMK tanısı almış toplam 46 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların tamamına BCG tedavisi uygulandı. Çalışmaya alınan hastalar rekürrens durumuna göre nüksü olan grup (Grup 1) ve nüksü olmayan grup (Grup2) olamak üzere iki gruba ayrıldı. Phospho histone H3 ile immünhistokimyasal boyanan pyeslerin lamları mikroskop altında 20'lik ve 40'lık büyütme olmak üzere ayrı ayrı en yoğun alanda sadece metafaz fazındaki mitoz hücreleri sayılarak değerlendirildi. P53 ile immünhistokimyasal boyanan ürotelial hücreler yoğunluk, yaygınlık ve toplam skor olarak üç ayrı skorlama kategorisinde değerlendirildi. Ki-67 immünhistokimyasal boyamada en yoğun alanda boyanan pozitif hücrelerin total hücrelere oranıyla hesaplanarak belirlendi. Bulgular: Her iki grubun ortalama değerleri karşılaştırıldığında PPH3 20'lik ve 40'lık büyütmede anlamlı farklılık saptanmadı (p:0,620, p:0,241). P53 yaygınlık, yoğunluk ve toplam skor ortalama değeri her iki grup arasında anlamlı fark bulunmadı (p:0,377, p:0,102, p:0,380). Ki-67 ortalama değerleri her iki grup arasında istatistiksel anlamlı fark saptanmadı (p:0,757). Mann-Whitney U testi uygulanarak her iki grubun sonuçları karşılaştırıldı. Sonuç: Çalışmanın sonucunda bu belirteçlerin nüksü ön göremediği sonucuna varıldı. Fakat hasta sayısının daha fazla olması durumunda ve standart immunhistokimya boyama ile birlikte standart değerlendirme yöntemlerinin varlığında daha anlamlı sonuçlar alınabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Role Of Tissue Markers On Predicting Prognosis Of Intermediate And High Risk Non-muscle-Invasive Bladder Cancer Abulfaz Abbaslı, Istanbul University Cerrahpasa School Of Medicine, Derpartment Of Urology Aim: To determine whether phospho histone h-3 (PPH3), P53 and Ki-67 can be utilised as markers were detecting recurrence in high risk non-muscle-invasive bladder cancer. Material and methods: The study group consists of 46 patients with high risk non-muscle-invasive bladder cancer. All patients treated with BCG instillation following a complete TURBT. Patients divided into two groups based on recurrence. The pathology specimens were stained immunhistochemically with PPH3 and only mitotic cells in metaphase stage were evaluated under at 20 and 40 power magnification. Immunhistochemically stained urothelial cells with P53 were evaluated by their intensity, extensiveness and total score. Ki-67 was assesed according to the ratio of positive stained cells to the total number of cells. Results: There were no significant differences between medain value of PPH3 20 and 40 power magnification result in recurrent and non-recurrent groups (p:0,620, p:0,241). P53, which was assesed with median values of extentiveness, intensity and total score also showed no statistically significant findings. (p:0,377, p:0,102, p:0,380). Median values of Ki-67 also failed to show any statistically significant difference bertween the two groups. Conclusion: Our study failed to show any value for (PPH3), P53 and Ki-67 for predicting recurrences in high risk non muscle invazive bladder cancer.