Tedaviye dirençli şizofreni hastalarında ekt öncesi ve sonrası beyin türevi nörotrofik faktör (BDNF) seviyesinin karşılaştırılması
Comparison of brain derived neurotrophic factor (BDNF) activity on patients with schizophrenia before and after ect
  1. Tez No: 445264
  2. Yazar: FAGAN ZAKİROV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI MURAT EMÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Beyin Türevi Nörotrofik faktör (BDNF) beyinde en çok bulunan, çeşitli nöronal sistemlerinin büyümesini ve bakımını arttıran bir nörotransmiter modülatörü olarak işlev görmektedir. Uzun süreli potansiyalizasyon ve öğrenme gibi mekanizmalar önemli bir yeri vardır. Şizofreni etiyolojisinde önemli bir yeri vardır. Şizofreni hastalarında BDNF düzeyi azalmaktadır. Bu çalışmada dünyada ilk kez elektro konvulsif tedavinin (EKT) öncesi ve sonrası serum BDNF düzeyinin üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Yöntem: Elektro konvulsif tedavi (EKT) endikasyonu almış tedaviye dirençli şizofreni hastalarının EKT öncesi ve sonrası serum BDNF düzeyleri ölçülmüştür. Çalışmaya 34 şizofreni hastası ve 32 sağlıklı kontrol alınmıştır. Hastalara sosyodemografik veri formu ve PANNS ölçeği, Calgary depresyon ölçeği uygulanmıştır. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 38.76±12.03 yıl bulundu (Hasta=38.65±13.33 yil ve Sağlıklı=38.88±10.69 yıl, p=0.165). Hastaların 17'si erkek, 17'si kadındı. EKT sonrası PANNS total puanlarında anlamlı düşme saptandı (p=0.001). Sağlıklı grup ile hasta grubu arasında serum BDNF düzeyleri açısından anlamlı fark gözlenmedi (p=0.658). Ancak hasta grubunda EKT öncesi ve sonrası değerlerde BDNF değerleri anlamlı fark gösterdi ve BDNF puanları anlamlı olarak yükseldi (p=0.020). Sonuç: Şizofrenide nörotrofik faktörler etiyoloji için önemlidir. BDNF psikiyatrik hastalıklar ile ortak ilişkisi kurulan bir moleküldür. Çalışmada hasta ve sağlıklı grup arasında EKT sonrası BDNF değerleri arasında anlamlı bir fark bulunmadığı, ancak hasta grup arasında EKT öncesi ve sonrası BDNF değerlerinde anlamlı fark bulunduğu bulduk.
Özet (Çeviri)
Aim: Brain derived neurotrophic factor (BDNF) contained most of the brain, serves as a neurotransmitter modulators that increase the growth and maintenance of various neuronal systems. It has an important role in long-term potentiation and learning. There is an important role in the etiology of schizophrenia. BDNF levels are decreased in patients with schizophrenia. In this study, we investigated for the first time in the world, the influences of electroconvulsive therapy (ECT) on serum BDNF levels. Methods: BDNF levels of refractory schizophrenia patients with ECT indication were measured before and after ECT. We have included 34 schizophrenia patients and 32 healthy controls into study. Patients were evaluated after sociodemographic questionnaire with Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS), Calgary Depression Scale. Results: The average age of the participants was 38.76±12.03 years (patients=38.65±13.33 years ve healthy group=38.88±10.69 years, p=0.165). Seventeen of the patients were male while the remaining 17 were female. Significant decrease was recorded in total PANSS points after ECT (p=0,001). There was no significant difference between BDNF levels of healthy group and patients with schizophrenia group (p=0.658). There was significant difference and elevation on serum BDNF levels in schizophrenia patients before and after ECT (p=0.020). Conclusion: Neurotrophic factors are important to the etiology of schizophrenia. BDNF is a molecule that shares association with psychiatric disorders. Among the study, there was no significant difference between BDNF levels of healthy group and patients with schizophrenia group after ECT but there was significant difference on serum BDNF levels in schizophrenia patients before and after ECT