Paterji testi değerlendirilmesinde dermatoskopik inceleme ve çıplak gözle muayenenin prospektif olarak karşılaştırılması
Prespecti̇ve compari̇son of pathergy test evaluati̇on VİA naked eye versus dermatoscopy
  1. Tez No: 445265
  2. Yazar: AYŞEGÜL SEVİM KEÇİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN TÜZÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
İlk defa Türk dermatolog Hulusi Behçet tarafından tanımlanmış olan ve ülkemizde oldukça sık rastlanmakta olan Behçet hastalığının tanısı Uluslararası Behçet hastalığı çalışma grubu tanı kriterleri esas alınarak koyulur. Behçet hastalığında görülen inflamasyonun temel özelliğinden biri minör travma sonrası görülen doku hiperreaktivitesi ve aşırı duyarlılık cevabı, yani paterji fenomenidir. Paterji, Behçet hastalığı tanısında kullanılan dört minör kriterden birisidir ve diğer kriterlerden daha objektif olması sebebiyle ayrılır. Çalışmamıza 01.11.2014-31.01.2015 tarihleri arasında Behçet hastalığı şüphesi ile tarama amacıyla Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Behçet Polikliniği'ne yönlendirilen 100 hasta dâhil edilmiştir. Hastaların demografik özellikleri ve Behçet hastalığına ait olabilecek klinik bulguları kaydedilmiştir. Hastaların tümüne uygulanan paterji testi 48. saatte 2 farklı dermatolog tarafından çıplak gözle ve dermatoskopi cihazı ile değerlendirilmiştir. Testlerin skorlarına 6 üzerinden puan verilmiş ve elde edilen veriler istatiksel çalışma ile değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda, 1 numaralı doktorun çıplak gözle yaptığı değerlendirmenin skorları yine aynı doktorun dermatoskopi yardımıyla elde ettiği skorlarla karşılaştırıldığında, istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Aynı bulgular 2 numaralı doktor için de geçerlidir. Buna karşın iki doktorun aynı hastalar üzerinde çıplak gözle yaptıkları değerlendirmeler birbirlerinden istatistiksel olarak anlamlı derecede farklı çıkmıştır (p:0,0372) ve dermatoskopi ile yapılan değerlendirmede bu fark ortadan kalkmıştır. (p>0,05) Sonuç olarak paterji testi değerlendirmesinde dermatoskopik muayenenin çıplak gözle muayeneye herhangi bir üstünlüğünün saptanmadığı söylenebilir. Buna karşın çıplak göz değerlendirmesinin farklı değerlendiriciler arasında farklı şekilde sonuçlanabilen subjektif bir değerlendirme yöntemi olduğu savını destekleyecek bulgulara ulaşılmıştır. Çalışmamızdaki her iki doktorun dermatoskopik değerlendirme sonuçları karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmaması ise dermatoskopik değerlendirme ile sonuçların birbirine daha fazla yaklaştığını ve testin değerlendirilmesiyle ilgili kişiye özgü subjektivitenin azaldığını göstermiştir. Çalışmamızda paterji testi değerlendirmesinde çıplak gözle muayeneye alternatif olarak dermatoskopik yöntemin rutin uygulamalarda kullanılabileceği önerisi getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Behçet's disesae was first described by Turkish dermatologist Hulusi Behçet. The disease is commonly encountered in Turkey and is diagnosed according to the diagnostic criteria of International Study Group. Pathergy phenomenon is a nonspecific tissue hyperreactivity due to minör trauma and is one of the minor diagnostic criteria of Behçet's disease. In our study, 100 patients with a suspicion of Behçet's disease who were referred to Cerrahpasa Medical Faculty Dermatology polyclinic between 01.11.2014 and 31.01.2015 are included. The demographic characteristics of the patients and clinical findings which could be associated with Behçet's disease are registered. Pathergy test is applied to all patients and results were evaluated by 2 different dermatologists, at 48th hour, with naked eye and with dermatoscopy. Results of the tests were scored on a scale from 0 to 6. Statistical analysis were made with the collected data. At the end of the study, score results of naked eye and dermatoscopy for doctor number 1 were statistically similar. Same results applied for doctor number 2. On the other hand, naked eye results of doctor number 1 and 2 for the same patients were significantly different from each other (p:0.0372) and with dermatoscopy examination this difference was eliminated. (p>0,05) As a result; dermatoscopical examination is not superior to naked eye for the evaluation of pathergy test results. However, the study revealed the fact that naked eye evaluation can give different results among different physicians and can be accepted as a subjective method of evaluation. There were no statistically significant difference between two doctors in case of dermatoscopical examination. Thus the difference disappears when two doctors use dermatoscopy for evaluation, omitting interobserver variation and decreasing the subjectivity of the test. With all these results, while evaluating the results of pathergy tests, we suggest routine clinical use of dermatoscopy in addition to naked eye.