Stres üriner inkontinanslı hasta değerlendirilmesi ve insizyonsuz (gittes) kolposuspansiyon ameliyatı
  1. Tez No: 44528
  2. Yazar: LEVENT EMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. DEMOKAN EROL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Özet Stres inkontinans kadın popülasyonda oldukça sık görülen bir sorundur. Bu sorunun çözümü çoğunlukla cerrahi ile sağlanmaktadır. Son yıllarda insizyonsuz Gittes ameliyatı, vajinal ve retropubik yol ile yapılan klasik yaklaşımlara alternatif olmuştur. Haziran 1993 ve Eylül 1994 tarihleri arasında üriner inkontinans yakınması nedeni ile üroloji polikliniğine başvuran 17 hasta önceden hazırlanmış 'Stres tnkontinanslı Hastaları Takip Formu' ile değerlendirildi ve tüm hastalara detaylı bir fizik muayene, sistoüretroskopi, sistometri ve üretral basınç profili çalışmaları ve bazı olgularda lateral sistoüretrogram yapıldıktan sonra Gittes mesane boynu süspansiyon ameliyatı yapıldı. Hastalar 2-18 (ortalama 10.2) ay süre ile izlendi. Ürodinamik çalışmalar postoperatif 3'ncü ay tekrarlandı ve son durumları mektup ve telefon ile öğrenildi. Gittes mesane boynu süspansiyonu 30-60 (ortalama 40) dakika sürdü, operasyon sırasında 2 olguda operasyonun devamını engellemeyen mesane perforasyonu oluştu. Tüm olgularda postoperatif birinci gün rezidüel idrar miktarları ölçülerek çekildi. Ortalama rezidüel idrar miktarı 40 mi olarak bulundu. Olguların hepsi ikinci gün taburcu edildi. Gittes ameliyatı sonrası 4 olguda şiddetli suprapubik ve sağ inguinal ağrı gözlendi. Bir olguda ağrı sürürün çıkarılması ile diğerlerinde ise analjezikler ile geçmiştir. Ağrı nedeni ile tek taraflı sütür alınan bir hastada inkontinans yakınmaları tekrarlamadı. 40Dört olgunun postoperatif lateral sistoüretrogramlan preoperatif filmler ile karşılaştırıldı ve posterior üretrovezikal açıda ortalama 40 derecelik bir daralma gözlendi. Preoperatif dönemde urgency yakınması olan 5 olgunun birisinde yakınmalarda postoperatif dönemde artış izlendi ve sonradan urgency yakınmaları oluşan 3 olgunun yakınmaları kısa süreli antikolinerjik tedaviyi izleyerek düzeldi. Gittes ameliyatı sonrası ölçülen üretral basınç profillerinde başarılı ve başarısız olgularda preoperatif değerlere göre anlamlı bir değişiklik gözlenmedi. Dört olguda postoperatif üçüncü, dördüncü, altıncı ve yedinci aylarda rekürrens gözlendi. Gittes mesane boynu süspansiyon ameliyatı ile ilgili yeterli eğitim alınır ise uygulanması kolay, komplikasyon riski az ve kısa hospitalizasyon süresi gerektiren bir tekniktir. 41
Özet (Çeviri)
Summary Evaluation of Patients With Stress Urinary Incontinence and Gittes Colposuspension Procedure Stress incontinence is a problem that is frequently seen among women. The solution of this problem is mostly achieved by the surgery. In the last few years no- incisional Gittes operation became an alternative to the classical retropubic and vaginal approaches. Between June 1993 and September 1994, 17 patients with the complaint of urinary incontinence attended our department and were evaluated with a questionnaire. A detailed physical examination, urethrocystoscopy, cystometry and urethral pressure profile studies were done in every patient. Seven patients had a preoperative lateral cystourethrogram and this test repeated in four patients postoperatively. An average of 40 degrees decrease in the posterior urethrovesical angle was recorded. Patients were followed up with a period of 2-18 (10.2) months. Urodynamic studies were repeated 3 months after the operation and the final outcome was learned with the telephone and the mail questionnaires. The duration of Gittes colposuspension procedure was 30-60 minutes with an average of 40. In two cases, bladder perforation not disabling the continuum of the procedure occurred. In all cases, cystofix was removed after the residual urine determination. An average of 40 ml of residual urine was recorded. All of the patients were discharged on the second postoperative day. 42In 4 cases, a serious suprapubic and right inguinal pain occurred. Pain relieved by the removal of the suture in one case and by the analgesics in others. Incontinence was not recurred in the patient from whom one of the sutures removed. In only one of five the patients, urgency complaint was severed in the postoperative period but responded well to the anticholinergic drugs. In three patients de novo urgency complaints occurred and also well responded to the short termed treatment. Correlation between the pre and post operative urethral closing pressures in the successful and failure cases could not be established. Recurrence occurred in four cases in the postoperative third, fourth, sixth and seventh months. Gittes colposuspension procedure can be easily performed with a very low complication risk and enable short hospitalization if the technique is well learned. 43