Kan kültürlerinden izole edilen pseudomonas cinsi bakterilerde metallobetalaktamaz varlığının araştırılması
Detection of metallo-betalactamase in carbapenem resistant pseudomonas strains that are i̇solated from the blood cultures
- Tez No: 445283
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA KÖKSAL ÇAKIRLAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Karbapenemler, Pseudomonas enfeksiyonları gibi ciddi enfeksiyonların ampirik tedavisinde en önemli seçenektir ve direnç oranları giderek artmaktadır. Karbapenemlere karşı direnç gelişiminde metallobetalaktamazlar (MBL) önemli yer tutmaktadır. MBL'ler plazmid ve transpozonlarla Enterobacteriaceae ailesi, P. aeruginosa ve Acinetobacter gibi Gram-negatif patojenler arasında yayılabilmektedir. Bu durum bütün dünyada büyük bir sorun oluşturmaktadır. Bu çalışmada hastanemizde kan kültürlerinden izole edilen karbapenem dirençli Pseudomonas kökenlerinde MBL varlığını belirlemeyi amaçladık. Çalışmamızda, 2011-2015 tarihleri arasında, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Laboratuvarları'na gelen hemokültür örneklerinden izole edilen, imipenem veya meropeneme orta duyarlı veya dirençli 48 Pseudomonas kökenini inceledik. MBL enzimlerinin varlığını araştırmak için fenotipik testlerden MBL E-test kullanıldı. MBL pozitifliği %6,3 (3 köken) olarak saptandı. En sık görülen MBL tipleri olan VIM, IMP ve NDM enzimleri multipleks PCR ile araştırıldı. İki P. aeruginosa suşunda ve bir P. putida suşunda, toplamda 3 kökende (%6,3) VIM tipi MBL geni saptandı. Hiçbir kökende NDM ve IPM geni saptanmadı. PCR sonuçları ile karşılaştırıldığında, MBL E-testin duyarlılığı ve özgüllüğü %100 olarak bulundu. Pseudomonas'larda karbapenemaz direncinden sorumlu en yaygın MBL enzimlerinden VIM tipi enzim hastanemizde de saptanmıştır. Karbapenemaz enzimlerinin varlıklarının ve tiplerinin bilinmesi akılcı antibiyotik kullanımına ve dirençli mikroorganizmaların kontrolüne katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
Carbapenems are the most significant options in serious infections such as Pseudomonas infections and resistance rates are increasing. Metallobetalactamases (MBLs) hold an important place in development of the resistance to carbapenems. MBLs can spread among gram negative pathogens such as Enterobacteriaceae family, P. aeruginosa and Acinetobacter via plasmides and transposons. This is a big problem throughout the world. In this study, we aimed to determine the presence of MBLs in carbapenem resistant Pseudomonas strains that are isolated from the blood cultures in our hospital. We examined 48 Pseudomonas strains semi-sensitive or resistant to imipenem or to meropenem, isolated from blood cultures coming from Medical Microbiology and Infection Laboratories of Cerrahpasa Faculty of Medicine between 2011 and 2015. In order to study the presence of MBL enzymes, phenotypic MBL-E test was used. MBL positivity was determined as 6,3% (3 roots). Most common MBL types which are VIM, IMP and NDM enzymes were studied via multiplex PCR. VIM type MBL genes were found in a total of 3 strains (6,3%) two of which were P. aeruginosa and one was P. putida. NDM or IPM genes were not detected in any of the strains. Sensitivity and specificity of MBL E-test was detected as 100%, when compared with PCR results. Most common MBL enzymes responsible for cambapenem resistance in Pseudomonas, VIM type enzymes were also detected in our hospital. Being informed about the presence and types of carbapenemase enzymes will contribute to rational use of antibiotics and to the control of resistant microorganisms.