Foliküler tiroid neoplazilerinde HBME-1, galectin-3, CK19 ve CD56 immunprofilinin değerlendirilmesi, pax8-pparγ translokasyon insidansının fısh yöntemi ile belirlenmesi
Evaluation of HBME-1, galectin-3, CK19 ve CD56 immune expression and PAX8-pparγ translocation by fish in follicular neoplasia
  1. Tez No: 445284
  2. Yazar: BİLGE ELÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FİGEN AKSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, foliküler tiroit neoplazilerinde immunohistokimyasal olarak HBME-1, Galectin-3, CK19, CD56 ekspresyon dağılımlarını ortaya koymak, ayrıca aynı tümörlerin PAX8-PPARγ translokasyon varlığı açısından FISH yöntemi ile değerlendirmektir. Materyal Metod: Çalışmamıza bölümümüzde tanı almış ve immunohistokimyasal olarak HBME-1, Galectin-3, CK19, CD56 uygulanmış 20 foliküler adenom (FA), 18 minimal invaziv foliküler karsinom (MİFK), 10 geniş invaziv foliküler karsinom (GİFK), 32 foliküler varyant papiller tiroit karsinomu (FVPTK) vakası ve kontrol grubu olarak 6 adenomatöz hiperplazi vakası dahil edilmiştir. Olguların yaş, cinsiyet, saptanan en büyük tümör çapı, tiroit kapsül invazyon varlığı, HBME-1, Galectin-3, CK19, CD56 boyanma yaygınlığı ve yoğunluğu değerlendirilmiştir. t(2;3)(q13;p25) translokasyonu sonucu oluşan PAX8/PPARγ füzyonu tümörü en iyi şekilde temsil eden kesitlerde FISH yöntemiyle araştırılmıştır. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 48,07 olup olguların 27'si (%33.3) kadın, 54'ü (%66.7) erkektir.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this study is to show immunohistochemical expression of HBME-1, Galectin-3, CK19, CD56 in follicular neoplasias and to evaluate the same tumours in the context of PAX8-PPARγ translocation by FISH. Material and method: 20 follicular adenoma, 18 minimal invasive follicular carcinoma, 10 widely invasive follicular carcinoma and 32 follicular variant papillary carcinoma (FVPTC) cases which were previously evaluated immunohistochemically with HBME-1, Galectin-3, CK19 and CD56 are included in this research. 6 cases of adenomatoid hyperplasia cases constitute the control group. PAX8/PPARγ translocation was investigated with FISH method in tissue blocks that best represent the lesion. Results: Mean age of the cases was 48,07 and male to female ratio was 27/54.