Mesane kanserinin tanısında serum ve idrar s100a8/a9 düzeyleri ile serum S100A8 ve S100A9 düzeylerinin önemi
Significance of serum and urine S100A8/A9 levels and serum s100a8 and S100A9 levels in the diagnosis of bladder cancer
- Tez No: 445285
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY AKÇAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş: S100 proteinlerinden S100A8, S100A9 ve bunların oluşturduğu heterodimer kompleks olan kalprotektin, inflamatuar yolaklarda yer aldığı kadar tümör oluşumu ve gelişiminde de rol oynadığı düşünülmektedir. Bu nedenle birçok kanserde araştırılmıştır, fakat mesane kanserinde bu konuda sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Çalışmamızda S100A8 ve S100A9'un düzeylerini serumda, kalprotektinin düzeylerini de serum ve idrarda belirleyip mesane kanserinin tanı ve takibinde kullanılan bir belirteç olan idrar BTA düzeyleri ile karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamızda sağlıklı kontroller (n=48) ve mesane kanserli hastalar (n=73) olmak üzere iki ana grup oluşturuldu. Hasta grubu, tümörlerin evre ve derecelerine göre alt gruplara da ayrıldı. Sağlıklı kontroller ile hastaların idrar BTA düzeyleri, serum S100A8 ile S100A9 düzeyleri ile serum ve idrar kalprotektin düzeyleri ticari ELISA kitleri ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Members of the S100 protein family, S100A8, S100A9 and their heterodimer complex known as calprotectin are thought to be involved not only in inflammatory pathways but also in tumorigenesis and cancer progression. Therefore, they have been widely studied in various types of cancer; however, there is limited knowledge about their role in bladder cancer. In this study, our aim was to determine the levels of S100A8 and S100A9 in the sera, and calprotectin levels in the sera and urines of bladder cancer patients and compare it to urinary BTA, a tumor marker that can be used in the diagnosis of bladder cancer. Materials and Methods: The study was comprised of two major groups: 48 healthy controls and 73 patients with bladder cancer. The patient group was also divided into subgroups according to tumor stage and grade. Urine BTA levels, serum S100A8 and S100A9 levels, and serum and urine calprotectin levels in healthy controls and patients were determined using commercially available ELISA kits.