Beyaz önlük hipertansiyonu ve esansiyel hipertansiyonda MIR-125a ve MIR-155 düzeylerin araştırılması
Investigation the level oMIR-125a and MIR-155 in white coat hypertension and essential hypertension
- Tez No: 445298
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN LEVENT YALDIRAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Amaç: Beyaz önlük hipertansiyonu (BÖH) yüksek kardiyovasküler risk faktörü olup, hastalığın sebebi ve patofizyolojisi iyi bilinmemektedir. Çalışmamızın birinci amacı; hipertansiyon ile epigenetik ve moleküler ilişkisi daha önce gösterilmiş mikroRNAlardan miR-125a ve miR-155'in plazma ekspresyon seviyelerini BÖH, hipertansiyon ve normotansif hasta gruplarında araştırmak ve karşılaştırmaktır. Çalışmamızın ikinci amacı; bu mikroRNA seviyelerinin klinik ve ambulatuvar kan basıncı ölçümleri ile ilişkisini değerlendirmektir. Yöntem: Seçilmiş iki mikroRNA miR-125a ve miR-155 30 hipertansif ve 30 BÖH'lü hastalar ile 30 normotansif sağlıklı kontrolde çalışıldı. miR-125a ve miR-155 'ların ekspresyon düzeyleri kantitatif qRT-PCR (reverse transcription-polymerase chain reaction) ile analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya alınan gruplar arasında miR-125a ve miR-155 ekspresyon seviyeleri karşılaştırıldığında anlamlı farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Background— White coat hypertension (WCH) is a high cardiovascular risk condition and a fundamental understanding of the cause and pathophysiology of the disorder is still lacking. Recent studies demonstrated that microRNAs (miRNAs) are involved in hypertension. However, the roles of miRNAs in WCH are not known. The first aim of this study was to investigate the levels of miR-125a and miR-155 plasma expression levels in the WCH, hypertension (HT) and normotensive(NT) groups and compare the levels between the groups Methods- The expressions of miR-125a and miR155 were validated independently in plasma samples from 30 HT patients, 30 WCH and 30 NT healty subjects. The expression levels were analyzed by quantitative reverse transcription-PCR. Results- There was found any significant difference according to the expression levels of miR-125a and miR-155 between all the groups.