Otozomal dominant polikisitik böbrek hastalığı olan hastaların demografik ve klinik özellikleri, sağkalımı etkileyen faktörlerin araştırılması
The clinical and laboratory characteristics of patients with autosomal dominant polycystic kidney disease and factors affecting survival
- Tez No: 445297
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET RIZA ALTIPARMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş: Otozomal dominant polikistik böbrek (ODPBH) tanılı hastaların demografik özellikleri, klinik ve laboratuvar bulguları, tedavileri, renal ve hasta sağ kalımlarının incelenmesi, incelenen parametrelerden renal ve hasta sağ kalımına etkili olabilecek faktörlerin araştırılması amaçlandı. Yöntemler: Bu çalışmada, Ocak,1990 - Ocak,2015 tarihleri arasında ODPBH tanısıyla takip edilmiş hastaların demografik özellikleri (yaş, cinsiyet, aile öyküsü), klinik (baş ağrısı, idrar yolu enfeksiyonu, makroskopik hematüri, karaciğerde kist, herni, intrakranial anevrizma, kolonun divertiküler hastalığı, mitral valv prolapsusu, diyabetes mellitus, hipertansiyon, iskemik kalp hastalığı ve malignite varlığı) ve laboratuvar (serum üre, kreatinin, fosfor, total kolesterol, HDL ve LDL-kolesterol, trigliserid, C-reaktif protein, kreatinin klirensi düzeyleri, 24 saatlik idrarda proteinüri ve mikroalbüminüri miktarı, hemoglobin ve hematokrit düzeyleri) bulguları, tedavileri, renal sağ kalım (renal replasman tedavileri) ve hasta sağ kalımları, ölüm nedenleri hasta dosyalarından retrospektif olarak kaydedildi. Ayrıca takipsiz ya da takibine başka hastanelerde devam eden hastalarda telefon ile görüşme neticesinde renal ve hasta sağ kalım durumları öğrenildi. İstatistiksel yöntem olarak Student's t testi, chi-square testi, Pearson korelasyon analizi, Kaplan-Meier sağ kalım analizi, log-rank testi, cox-regresyon ve logistic regresyon analizi kullanıldı. Bulgular: ODPBH tanılı toplam 300 hasta (157 kadın, 143 erkek) incelendi. Ortalama tanı yaşı 43,1±15,3 bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction: In this study, we examined the demographical, clinical and laboratory findings and treatments of patients with autosomal dominant polycystic kidney disease (ADPKD). Additionally, we examined factors that can be associated with renal and patient survival. Methods: In this study, demographical (age, gender, family history), clinical (headache, urinary tract infection, macroscopic hematuria, cyst in the liver, hernia, intracranial aneurysm, diverticular disease of the colon, mitral valve prolapse, diabetes mellitus, hypertension, ischemic heart disease, malignancy) and laboratory (serum urea, creatinine, phosphorus, total cholesterol, HDL and LDL-cholesterol, triglyceride, C-reactive protein, creatinine clearance, 24-hour urine protein and microalbumin, hemoglobin and hematocrit levels) findings, treatments, renal survival (renal replacement therapies) and patient survival, causes of death of ADPKD patients who were followed up between January 1990 – January 2015 were examined retrospectively by medical records and findings were enrolled. Patient and renal survival of patients who were either lost to follow up or followed by another center were learnt by phone callings. Statistical analysis was performed using Student's t-test, Chi-square test, Pearson correlation test, Kaplan-Meier survival analysis, log-rank test, cox-regression and logistic regression. Findings: 300 patients with diagnosis ADPKD (157 women, 143 men) were examined. Mean age of initial diagnosis was found 43,1±15,3.