Oligospermik hastalarda nükleer faktör-kappa ve nükleer faktör-kappa B1 inhibitörünün apoptoz üzerine etkisi
The effect of nuclear factor-kappa and nuclear factor-kappa b1 inhibitor on apoptosis in oligozoospermic patients
  1. Tez No: 445322
  2. Yazar: RAŞİT BURAK TEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ ÖZKARA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Nükleer faktör-kappaB(NF-κB) ve inhibitörü olan NF-κB inhibitor(IκB) ile fertiliteyi etkileyebilen germ hücre apoptozu arasında bir ilişki olduğu bilinmektedir. Her iki molekülün birkaç genetik varyantının çeşitli apoptozla ilişkili hastalıkla bağlantısı göz önüne alınarak, bu çalışmada en sık görülen NF-κB1 -94ins/delATTG (rs28362491) ve NF-κBIA 3'UTR A→G (rs696) polimorfizmlerinin oligospermi ve sperm apoptozisi ile bir ilişkisi olabileceği hipotezi üzerinden çalışmamızı şekillendirdik. Bu hipotezimizi sorgulamak için 114 idyopatik oligospermik hastanın ve 130 normospermik hastanın kanlarından elde edilen genomik DNA'dan ilgili genler için genotipler PZR-RFLP yöntemi ile tespit edildi. Genotip dağılımları istatistiksel olarak değerlendirildiğinde, NF-κB1-94ins/delATTG polimorfizminde ID genotipinın oligospermi riskini 2,4 kat azalttığı görüldü (Bonferroni düzeltmesi p=0.006; 95% güven aralığı =1.34-4.13). Ancak NF-κBIA 3'UTR A→G polimorfizmi ile ilgili değerlendirnede oligospermik ve normospermik grupta alel ve genotip sıklıkları arasında istatistiksel farklılık bulunmadı. Her iki polimorfizmin (rs28362491/rs696) genotip kombinasyonları da değerlendiridiğinde, oligospermik hastalar ile normospermik hastalar arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır. Aynı zamanda TUNEL boyama metodu ile sperm apotoz oranları tespit edildi ve genotip gruplarına göre istastiksel farklılık sorgulandı.
Özet (Çeviri)
Nuclear factor-kappaB(NF-κB) activation and its inhibition by NF-κB inhibitor(IkB) have been functionally linked to germ cell apoptosis, which may affect human infertility. We hypothesized a possible relationship between the NF-κB1-94ins/del ATTG (rs28362491) and NF-κB1A 3'UTR A→G (rs696) polymorphism, which are common polymorphisms and the susceptibility to oligospermia in the context of the sperm apoptosis. In order to evaluate this association, we studied the polymorphisms and sperm apoptosis rates of 114 men with idiopathic oligospermia, as well as 130 men with normospermic, using PCR-RFLP and TUNEL staining methods, respectively. Univariate analysis revealed that heterozygous ID genotype at the NF-κB1-94ins/del ATTG polymorphism is associated with about 2.4 fold reduced risk for oligospermia (Bonferroni corrected p=0.006, 95% confidential interval=1.34-4.13). However, the genotype and allele frequencies of NF-κB1 3'UTR A→G polymorphism, and the genotype frequencies of all possible rs28362491/rs696 genotype combinations did not show any statistically significant differences between oligospermic and normozoospermic men.