Migren tanılı hasta popülasyonunda vestibüler migren taraması ve vestibülokoklear fonksiyonların değerlendirilmesi
Vestibular migraine screening on migraine diagnosed patient population and evaluating the vestibulocochlear functions
- Tez No: 445323
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Nöroloji, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Neurology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Çalışmanın birinci amacı migren tanılı hasta popülasyonunda, standardize edilmiş en yeni tanı kriterleri olan International Classification of Headache Disorders (ICHD) 3 Beta'yı kullanılarak vestibüler migren taraması yapmak ve epidemiyolojik verileri ortaya koymaktır. İkinci aşamada ise vestibüler migren (VM) tanısı almış hastalara belirli vestibülokoklear testlerin uygulanarak migren hastaları ve gereğinde normal popülasyonla karşılaştırılması suretiyle tanısal değerlilik arz edecek verilerin toplanması amaçlanmıştır. Metot: İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı bünyesinde bulunan baş ağrısı polikliniğinde halihazırda takip edilen 100 hasta ICHD kılavuzunun üçüncü edisyonunun beta versiyonu kriterlerine göre vestibüler migren hastalığı açısından taranmış ve epidemiyolojik verileri kayıt altına alınmıştır. VM tanısı almış hastaların vestibülokoklear fonksiyonlarının değerlendirilmesi amacıyla odyometri, timpanometri, elektrokokleografi (EcochG), bilgisayarlı dinamik postürografi (CDP) ve video head impulse test (vHIT) tetkikleri uygulanmış; bu tetkik sonuçlarının anlamlılığını değerlendirmek amacıyla herhangi vestibüler yakınması olmayan migren hastaları ve gereğinde normal popülasyondan oluşturulan kontrol gruplarıyla karşılaştırılması yapılmıştır. Bulgular: Migren hastalarında VM prevalansı 21% ile mevcut literatüre oranla oldukça yüksek saptanmıştır. Odyometrik ve timpanometrik ölçümler açısından migren ve VM hastaları arasında anlamlı fark bulunmamıştır. CDP sonuçlarına göre VM hastaları ataksız dönemde dahi objektif olarak tespit edilecek düzeyde denge performansı bozukluğu göstermektedir. EcochG verilerine göre VM hastalarının ortalama SP/AP değerleri migren hastalarına oranla anlamlı düzeyde yüksektir. Yine SP/AP değerleri 0,4 veya 0,5'ten yüksek olan hastaların oranı da VM grubunda anlamlı düzeyde yüksek tespit edilmiştir. vHIT sonuçlarına göre VM hastalarının yarıya yakınında sakkadik hareket tespit edilirken bu oran anlamlı düzeydedir ve büyük oranda periferik vestibüler etkilenme ile uyumlu olduğu düşünülmüştür. Sonuçlar: Elde edilen sonuçlar VM hastalığının düşünülenden daha yaygın olduğuna işaret etmekte, elektrokokleografide tespit edilen SP/AP yüksekliğini Meniere hastalığına spesifik bir bulgu olmaktan çıkarmakta ve VM hastalarında etkilenen primer bölge olarak büyük oranda periferik vestibüler sistemi göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Primary objective of the study is vestibular migraine (VM) screening by using the new International Classification of Headache Disorders (ICHD) 3 Beta diagnostic criteria in migraine diagnosed patient population. At the second step it is aimed that collecting the important diagnostic datas by using various vestibulocochlear tests in VM patients, migraine patients and normal population when it is necessary. Method: 100 patients following at Istanbul University Cerrahpasa Medical Faculty Neurology Department Headache section were screened by using the ICHD-3 Beta diagnostic criteria of vestibular migraine. Audiometry, tympanometry, electrocochleography (EcochG), computerized dynamic posturography (CDP) and video head impulse tests (vHIT) were performed to detect vestibulocochlear functions in patients got vestibular migraine diagnosis and migraine patients. vHIT test also performed for normal population. Test results were compared between the groups. Results: VM prevelance in migraine population was detected 21% which is very higher from published literature. There were no difference between migraine and VM patients on audiometry and tympanometry test results. CDP was detected decreased balance performance in VM patients which can be showable objectively even if in interictal period. According to electrocochleography results, mean SP/AP ratios of VM patients were higher than those of migraine patients. If 0,4 or 0,5 accepted as a cut off value; number of the abnormal results in VM group was higher than those of migraine group statistically significant. Approximately 50% of the VM patients showed saccadic eye movement in vHIT and that was statistically significant. Test results were convenient to peripheral vestibular deficit in VM patients. Conclusion: Results are showing that VM is more common than thought, SP/AP ratio elevation is no more gonna be a specific finding for Meniere's disease and it seems that the peripheral vestibular system is the suspected area that affected in VM patients.