Hastaların sağlık bakım sistemine duydukları güven
Patients' trust in health care systems
- Tez No: 445353
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATOŞ KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Hemşirelik, Hospitals, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma, hastanede yatan hastaların sağlık profesyonellerine, sağlık hizmetinin maliyetini karşılayan ve hizmeti sunan kurumlara yönelik güven düzeylerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Hastanesi, Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Dr. Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde en az 2 gündür yatmakta olan, mental açıdan sağlıklı, 18-65 yaş arası 493 hasta oluşturmuştur. Veriler, Tanıtıcı Özellikler Formu ve Sağlık Hizmetleri Sistemi Çok Boyutlu Güven Ölçeği ile toplanmıştır. İstatistiksel analizlerde sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma, Bağımsız Gruplarda t Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi testleri kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hastaların %50.3'ünün erkek, lise mezunu (%38.3) ve daha önce hastaneye yatma deneyimine sahip (%69) olduğu saptanmıştır. Çalışmada, hastaların sağlık profesyonellerine duydukları güven puan ortalaması 38.1±5.2, sağlık hizmetinin maliyetini karşılayan kuruma duydukları güven puan ortalaması 12.9±3.7 ve sağlık hizmeti veren kurum/kuruluşlara duydukları güven puan ortalaması 10.6±1.9 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out as descriptive study to determine the levels of patients' trust towards health care professionals, insurers and institutions. The study sample consisted of 493 patients who were aged between 18 and 65, hospitalised at least two days in Hacettepe University Hospital, Ankara University Ibn-i Sina Hospital, Ankara University Cebeci Hospital, Ankara Diskapi Yildirim Beyazit Hospital, Ankara Numune Hospital and Dr. Abdurrahman Yurtaslan Oncology Hospital. Data was collected by Socio Demographic Form and the Multidimensional Trust in Health Care Systems Scale (MTHCSS). Data was analysed with frequency, percentage, mean and standard deviation, Independent Samples t Test and One-Way ANOVA. According to the findings, 50.3% of the patients were male, 38.3% of them were graduated from high school, 69% of them were hospitalised previously. Additionally, patients' mean scale score for the Trust in Health Care Providers Subscale found as 38.1±5.2, for the Health Care Payers Subscale found as 12.9±3.7, and for the Health Care Institutions Subscale found 10.6±1.9.