Çocul acil gözlem odasında izlenen hastalarda POPS, MPEWS, veMPRISA-II'nin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of POPS, MPEWS, and MPRISA-II in pediatric emergency observation room patients
  1. Tez No: 872872
  2. Yazar: RAŞİT ALKAN ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVGİ AKOVA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Emergency Medicine, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışma ile acil servise başvuran hastalarda Modifiye Pediatrik Erken Uyarı Skoru (MPEWS), Pediatrik Gözlem Öncelik Skoru (POPS) ve Modifiye Pediatrik Yatış Riski Skorlaması II (MPRISA II)'nin etkinliğinin değerlendirilmesi ve bu ölçeklendirmelere bağlı olarak erken dönemde kritik çocukların belirlenerek Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi (ÇYBÜ) ile diğer yataklı birimlere yatırılacak hastaların saptanabilirliğinin araştırılmasını amaçladık Materyal ve metod: İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Servisi'ne 1 Şubat 2024- 1Nisan 2024 tarihleri arasında başvuran ve başvuru nedeni ayırt edilmeksizin çocuk acil gözlem odasına alınan 1 ay-18 yaş arasındaki çocuk hastalar çalışmaya alınmıştır. 2 ay süren prospektif, tek merkezli, tanımlayıcı, gözlemsel bir çalışma olarak yürütüldü. Primer araştırmacının kendisinin aktif olarak çalıştığı zaman dilimlerinde, çocuk acil poliklinik muayenesi sonrası müşahede odasına alınan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Daimi oksijen gereksinimi olan, ev tipi mekanik ventilatör desteğine gereksinim duyan, entübe vaziyette, 112 ile getirilen hastalar ile yenidoğan dönemindeki hastalar (
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to evaluate the effectiveness of the Modified Pediatric Early Warning Score (MPEWS), Pediatric Observation Priority Score (POPS), and Modified Pediatric Risk of Admission Score II (MPRISA II) in patients presenting to the emergency department. The goal is to identify critically ill children early and to determine the detectability of patients who will be admitted to the Pediatric Intensive Care Unit (PICU) and other inpatient units based on these scales. Materials and Methods: Children aged 1 month to 18 years who presented to the Pediatric Emergency Department of Umraniye Training and Research Hospital, Istanbul University of Health Sciences, between February 1, 2024, and April 1, 2024, and were admitted to the pediatric emergency observation room regardless of the reason for admission were included in the study. This prospective, single-center, descriptive, observational study lasted for 2 months. Patients who were under continuous oxygen requirements, required home mechanical ventilator support, were brought in intubated, neonates (