Farklı döner eğe sistemlerinin apikalden taşan debris miktarı açısından karşılaştırılması
An in-vitro comparison of apically extruded debris using different rotary instrument systems
  1. Tez No: 445362
  2. Yazar: MELİH KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR GENÇ ŞEN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı Nikel Titanyum döner aletlerin kullanımı esnasında apikalden taşan debris miktarlarının değerlendirilmesidir. Altmış adet çekilmiş insan alt kesici dişi her grupta 15 er adet diş bulunacak şekilde 4 gruba ayrıldı. Kök kanalları ProTaper Next, Reciproc, WaveOne ve Typhoon döner eğe sistemleri kullanılarak şekillendirildi. Enstrümantasyon esnasında apikalden taşan yıkama solusyonu ve debris önceden tartılmış Eppendorf tüplerinde biriktirildi. Tüpler 68 C° de 5 gün inkübatör içerisinde bekletildi ve yeniden tartıldı. Kuru debris ağırlıklarının belirlenmesi için boş tüplerin ağırlıkları son ağırlıklarından çıkarıldı. Veriler Kruskal-Wallis ve bağımsız t testleriyle istatistiksel olarak değerlendirildi. Çoklu karşılaştırmalar için Tukey testi kullanıldı. Typhoon grubu diğer gruplardan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha fazla debris taşırdı (p0.05). Bu çalışmada kullanılan bütün eğe sistemleri apikal foramenden bir miktar debris taşmasına sebep olmuştur. En fazla debrisi taşıran Typhoon grubu olmuştur. Devamlı rotasyonla çalışan aletler resiprokal hareketle çalışanlara göre daha fazla debris taşmasına yol açmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the weight of extruded debris apically from roots using different Nickel Titanium rotary instruments. Sixty extracted human mandibular incisor teeth with similar diameters were divided into 4 groups of 15 teeth each. Root canals were instrumented using ProTaper Next, Reciproc, WaveOne and Typhoon rotary files. Irrigant and debris extruded during instrumentation were collected in pre-weighed Eppendorf tubes. The tubes were stored in an incubator at 68 °C for 5 days and weighed again. Initial weights of the tubes were subtracted from final weights to calculate the weight of dry debris. Data were statistically evaluated using Kruskal-Wallis and independent t tests. Tukey test was used for multiple comparisons. Typhoon group extruded significantly more debris than other groups (p0.05). In this study, all instrumentation systems extruded debris through the apical foramen. Typhoon was associated with the highest debris extrusion. Continuous rotary instrumentation was associated with more debris extrusion as compared with reciprocating file systems.