Düşük doz lazer tedavisinin ortodontik diş hareketi hızına ve ağrı düzeyine olan etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation the effect of low-dose laser therapy on the orthodontic tooth movement rate and pain level
  1. Tez No: 445363
  2. Yazar: ESRA YÜKSEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZER ALKAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Araştırmanın amacı ortodontik tedavinin başarısı ve süresini doğrudan etkilediği düşünülen düşük doz lazer tedavisinin (DDLT) ortodontik diş hareket hızı ve ağrı düzeyine olan etkisinin değerlendirilmesidir. Araştırmamıza Yüzüncü Yıl Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'na ortodontik tedavi amacıyla başvuran daimi dentisyonunu tamamlamış, sistemik ve periodontal olarak sağlıklı 18 birey dahil edilmiştir. Çalışma yöntemi olarak split-mouth tekniğinin kullanıldığı araştırmada dental arklar lazer ve kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Lazer grubunda maksiller kanin dişin hem bukkal hem de palatinalinden 5 farklı bölgeye 940 nm dalga boyunda, 100 mW enerji gücünde ve 8 J/cm2 enerji yoğunluğunda Gallium-Aluminum-Arsenid (GaAlAs) diyot lazer cihazıyla düşük doz lazer tedavisi uygulanmıştır. Düşük doz lazer tedavisinin ağrı düzeyine etkisinin belirlenmesinde ise VAS sakalası ile beraber dişeti oluğu sıvısındaki prostaglandin E2 (PGE2) ve substans P (SP) miktarları değerlendirilmiştir. Diş hareketi bakımından lazer ve kontrol grupları arasında istatistik olarak anlamlı fark saptanmamıştır. VAS verileri ile PGE2 ve SP düzeyleri bakımından da lazer ve kontrol grupları arasındaki fark istatistik olarak anlamlı bulunmamıştır. Araştırmamızın sonuçlarına göre düşük doz lazer tedavisinin diş hareket hızı ve ağrı düzeyine etkisinin anlamlı olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of low-dose laser therapy on orthodontic tooth movement rate and pain level which are consider to directly affect the duration and success of orthodontic treatment. 18 systemically and periodontally healthy subjects with complete permanent dentition, presented to the Yüzüncü Yıl University Faculty of Dentistry for orthodontic treatment were enrolled in the study. Split-mouth technique was used as a study method and the dental arches were divided into two groups as laser and control group. In the laser group low dose laser therapy with diode laser device (940 nm wave length, 100 mW energy power and ve 8 J/cm2 energy density) was applied to the both buccal and palatinal aspect of the maxillary canine teeth from five different regions. Also to determine the effect of low dose laser therapy on pain level Prostaglandin E2 (PGE2) and Substans P (SP) levels in the crevicular gingival fluid were evaluated besides the VAS scales. In terms of the tooth movement no statistically significant difference was observed between laser and control groups. Also no statistically significant difference determined between laser and control groups in terms of VAS data , PGE2 and SP levels. According to the results of this study it has been determined that low dose laser therapy has no significant effect on the rate of orthodontic tooth movement and pain level.