Mezotelyomalı olgularda 3BKRT ve IMRT sonuçlarının karşılaştırılması
Mezotelyomali olgularda 3BKRT ve IMRT sonuçlarinin karşilaştirilmasi
  1. Tez No: 445377
  2. Yazar: NERİMAN BİLEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN SUAT ARSLANTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medikal Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Mezotelyoma, akciğerleri ve akciğerlerin etrafındaki yapıları döşeyen zar olan plevra'dan köken alan tümörlere verilen addır. Mezotelyoma kanserlerinin tedavi yöntemlerimden birisi olan radyoterapinin kullanılmasının üç temel amacı vardır. Bunlardan ilki ağrı kontrolü amacı, ikincisi tümörün lokal yayımını engellemek, üçüncüsü ise cerrahi ve kemoterapiye kombine olarak kullanılmasını sağlamaktır. Çalışmanın amacı mezotelyoma kanserli hastaların“Yoğunluk ayarlı radyoterapi”(IMRT) tekniği ile tedavi edilebilirliklerini göstererek, bu tekniği klinik rutinine aktarmak ve dolayısıyla hastaların yaşam kalitelerinin arttırılmasını sağlamaktır. Çalışmada,Çukurova Üniversitesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı'nda 2009 – 2016 yılları arasında üç boyutlu konformal radyoterapi(3BKRT) yöntemiyle tedavi edilmiş 10mezotelyoma kanserli hastalanın IMRT tekniğiileyeni tedavi planları hazırlanarak değerlendirilmiştir. Mezotelyoma kanserinin tanımlanan hedef hacimleri ve kritik organlarının maruz kaldıkları doz değerleri Gray (Gy) olarak incelenerekIMRT tekniğinin klinik rutinine uygulanabilirliği değerlndirilmiştir. Bu amaç doğrultusunda her bir hastaya 5 alanlı IMRT planı uygulanarak 30 Gy doz verilmiş ve kritik organ olarak tanımlanan kalp, kontralateral akciğer, özefagus ve spinal kordun maruz kaldığı doz değerlerinin önerilen tölerans doz seviyelerini aşmadığı görülmüştür. Ayrıca hedef hacimlerin minimum ve maksimum doz değerlerinin ICRU kriterleriyle uyumlu iken 3BKRT plan sonuçları ile karşılaştırıldığında da daha başarılı oldukları bulunmuştur. Sonuç olarak IMRT tekniğinin amacı doğrultusunda hedef hacme tanımlanan doz tam olarak verilirken, çevre sağlıklı dokuların maruz kaldıkları dozlar en aza indirgenmiş ve böylelikle hastaların yaşam kalitelerinin arttırılabileceği bulunmuştur. Malign mezotelyoma hastalarının radyoterapi ile tedavilerinde IMRT tekniğinin klinik rutinine uygulanabilirliği de gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mesothelioma is a name of a tumour originated from pleura which is a layer of lung and the structures around the lung. There are three main purposes to be used the radiotherapy for the treatment of mesothelioma cancer as one of the techniques. First one is the purpose of palliative treatment, second one is to prevent the tumour's local dissemination and the third one is to provide it to be used with a combination of surgery and chemotherapy. The purpose of the study is to practice to clinical routine by showing the treatability of mesothelioma cancer patients with IMRT technique and, therefore to supply to be increased their life qualities. In the study, new plans of 10 mesothelioma cancer patients planned by IMRT technique were created and evaluated who were treated by three dimensional conformal radiotherapy (3DCRT) between 2009 - 2016 in Çukurova University, Department of Radiation Oncology. Dose values of exposed critical organs and defined target volumes of mesothelioma cancer were determined as Gray (Gy) and the ablicability of IMRT technique into clinical routine was evaluated. In this purpose, 5 field IMRT plans were applied toeach patient with 30 Gy and it was observed that the dose values of heart, contralateral lung, osephagus, and spinal cord which were defined as critical organs were in tolerance limits. Besides, minimum and maximum dose values of the target volumes of IMRT plans were in agreement with ICRU criterias and were found as having advantages by comparing with 3DCRT plan results. Consequently, defined dose to target volume was applied totally while the doses of critical organs were decreased as a purpose of IMRT technique so it was found out that the life quality of the patients could be increased. It was shown that IMRT technique could be applied in clinical routine for the treatment of malign mesothelioma cancer patients.