Sivas travers fabrikasında çalışan işçilerde kromozomal aberasyonların araştırılması
Chromosomal aberrations in traverse factory workers
  1. Tez No: 27694
  2. Yazar: SEMRA KOÇKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
39 VI. ÖZET Asbest ve silika minarellerin içeren ortamlar, akciğer kanseri, mezotelyoma ve diğer organ kanserleri gibi geniş bir alandaki sağlık sorunları ile ilişkilidir. Daha önceki Invivo ve Invitro çalışmalarda asbestin kromozom aberasyonlarını arttırdığı gösterilmiştir. Çalışmamızda aynı fabrikada çalışan 35 işçi deney grubu olarak ve 15 kişi de kontrol grubu olarak araştırılmıştır. Kontrol grubu ve çalışma grubu yaş, cinsiyet ve sosyo-ekonomik durumunun birbirine benzer olmasına özen gösterilmiştir. Periferal lökosit kan kül türleri, kromozom aberasyonları için 72 saat sonra değerlendirilmiştir. Çalışma grubundan 13 (%34.3), kontrol grubunda ise 2(%13.3), işçide kromozom aberasyonu saptanmıştır. Kromozom aberasyonlarının kırık ve satellit seperasyonu, disentrik ve ring tipi aberasyon olduğu belirlenmiştir. Yapılan istatistiksel değerlendirmede, beton travers işçileri ile kontrol grubu kromozom aberasyonları arasındaki fark istatiksel olarak önemsiz bulunmuştur (p>0.05).
Özet (Çeviri)
40 VII. SUMMARY CHROMOSOMAL ABERRATIONS IN TRAVERSE FACTORY WORKERS Environment includes asbestos and silicosis mineral, has been associated with a wide variety of adverse health effects including lung cancer, pleural mesothelioma and cancer of other organs. It was shown that previously in vitro and in vivo studies enhanced choromosomal aberration. In the present study, 35 workers from the same factory as study group and 15 people as control group have been included the study. It has been taken care of that both study and control groups must be similar as age, sex and socioeconomic state. The peripheral blood lymphocytes have been cultured and evaluated after 72 hours for studies of choromosomal aberrations. In studying group at 13 (34.3%) workers and in control group at 2 (13.3%) people have been found chromosome aberration. Chromosomal aberrations have been determined as gap and satellite separation, dicentric and ring choromosoms. In statistically ecaluation, the difference of chromosomal aberrations between concrete traverse factory workers and control groups have been determined insignificant (p>0.05).