Bağımsızlık sürecinde spor federasyonlarına yapılan yasal düzenlemelerin değerlendirilmesi
Assessment of legislative regulations that made to sports federations at independence peri̇od
  1. Tez No: 445426
  2. Yazar: SERDAR SOLMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEKİN ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma, federasyon başkanları ile yapılan görüşmeler ışığında, federasyonların bağımsızlık süreci boyunca geçirdiği yasal düzenlemelerin idari ve mali açıdan yarattığı değişiklikleri saptamak, mevcut denetim sistemi hakkında görüşler almak ve yasal beklentileri tespit ederek öneriler geliştirmek amacı ile yapılmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemine göre belirlenen toplam 9 federasyon başkanından oluşmaktadır. Verilerin toplanmasında, 8 sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Görüşmelerden elde edilen veriler aynı gün bilgisayara aktarıldıktan sonra yazıya çevrilmiştir. Elde edilen verilere“betimsel analiz”yöntemi uygulanmıştır. 2004 yılında uygulamaya giren özerklik yasası ile başlayan yeni idari ve mali yapılanma Türk sporu açısından olumlu bir gelişmedir. Geçen zaman çerçevesinde ve gelinen son noktada, 2011 yılında bağımsız olarak anılmaya başlayan spor federasyonlarının mali, idari ve mevcut denetim sistemi üzerinde yasal eksiklikler mevcuttur. Spor federasyonları hakkında çıkartılacak yeni yasa ve yönetmeliklerin tüm federasyonları kapsayacak bir şekilde çıkarılması gerekmekte, idari anlamda daha şeffaf olması amacı ile federasyon başkanlarının seçimine ilişkin kanun maddesinin, sponsorluk yasasının tekrar gözden geçirilmesi ve kulüpler yasasının çıkması gerekmektedir. Ayrıca, federasyonların denetim mekanizmalarının bağımsız olması ve denetleme kriterlerinin belirlenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study has been done to determine administrative and financial changes throughout the independence period of the sports federations, to receive an opinion about existing audit system and to ascertain legal expectations in the light of federation presidents' point of views and put forward a proposal about the subject.Qualitative research method was used in this study. The research group was determined by using criterion sampling method, which is a purposeful sampling method. The group consist of nine people who had served as president of a sports federation. Semi-structured interview form that is consist of 8 questions, was used to collect data. The recordings from interviews were transferred to the computer and converted to the written documents at the same day that interviews are made. Descriptive analysis method was applied to the data obtained. Starting with the autonomy law, which entered into application in 2004, a new administrative and financial restructuring is a positive development in terms of Turkish sports. There are some legal deficiencies in the administrative, financial regulations and on the existing audit system of sports federations which have been mentioned as independent federations since 2011. New laws and regulations with regard to sports federations must fulfill the needs of all federations. Moreover, to be more transparent, the legislations which regulate election of presidents, sponsorship must be reconsidered and clubs laws must be enact. Also, the inspection mechanism of federations must be independent and inspection criterions must be determined.