Ortaöğretim okullarında okul takımlarında spor yapan ve yapmayan erkek öğrencilerin beslenme, alışkanlık ve bilgi düzeylerinin incelenmesi
Research of the nutrition, habit and knowledge level of the male students at secondary schools WHO DO sports or not
  1. Tez No: 445427
  2. Yazar: NURDAN TOPALOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM CİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada, ortaöğretim kurumlarında okuyan öğrencilerden; okul takımlarında yer alan farklı branşlardaki ferdi ve takım sporlarıyla uğraşan erkek öğrenciler ile sporcu olmayan erkek öğrencilerin beslenme ve bilgi düzeylerinin karşılaştırılarak araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya düzenli olarak spor yapan ve hiç spor yapmayan gönüllü öğrencilerin katılması sağlanmıştır. Araştırmada kullanılan anket, 2015-2016 eğitim-öğretim yılında ortaöğretim kurumlarında okuyan 169'u sporcu öğrenci ile 170'i hiç spor yapmayan öğrenci olmak üzere 339 erkek öğrenciye uygulanmıştır. 3 bölüm 39 sorudan oluşan anketin 1.Bölüm 17 sorudan oluşan“Öğrenciye Ait Kişisel Bilgi Formu”, 2. Bölüm 6 sorudan oluşan“Alışkanlıklara Ait Bilgiler”, 3. Bölüm 16 sorudan oluşan“Beslenme Bilgisi”dir. Araştırma kapsamında toplanan veriler MS Excel tablolama paket programı kullanılarak oluşturulan veri tabanına kaydedilmiş, verilerin düzenlenmesi ve analizleri IBM SPSS Statistics 20 programı kullanılarak yapılmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin demografik dağılımlarını belirlemek için kategorik değişkenler için yüzde (%), frekans (f) kullanılmıştır. Sürekli değişkenlerin normallik varsayımları Shapiro - Wilk yöntemi ve Kolmogorov Smirnov (K-S) yöntemleri kullanılarak test edilmiştir. Sürekli değişkenler için demografik dağılımları belirlemek için minimum, maksimum, ortanca ve çeyrek sapma kullanılmıştır. Sınıflamalı (kategorik) değişkenler arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını test etmek için Ki-Kare (Chi- Square ) testi kullanılmıştır. Her bir göze (hücre) için hesaplanan teorik frekanslar içinde Exact yöntem ile Pearson Ki-Kare testi kullanılmıştır. Öğrencilerin sporla uğraşıp uğraşmama durumları ile sporla uğraştıkları yıla göre beslenme bilgi düzeyleri ölçülmeye çalışılmıştır. Çalışmamızda elde edilen sonuçlarda, spor yapan ve spor yapmayan öğrenciler arasında beslenme bilgi düzeylerinde anlamlı farklılıkların bulunmasında, öğrencilerde sporun gerçekleştirdiği disiplin ve spor nedeniyle oluşturulan beslenme bilgisinden kaynaklandığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to search nutrition, habit and knowledge level of the male students who are students at secondary schools and take part in the school team or individually in different fields or not. The volunteer students who are doing sports regularly and not are provided to participate in this study. A questionnaire was applied to 339 athlete boy students, 169 of whom are playing in school team and 170 of whom are not athletes in order to immobilise their nourishment level. The questionnaire consisted of 3 parts with 39 questions; the first part is Individual Knowledge form belonged to the students consisting of 17 questions, the second part is knowledge about habits consisting of 6 questions, the third part is nourishment knowledge consisting of 16 questions. In this research, all data which is collected is recorded in database by using Ms Excel program. Analysing and organization of data are done by SPSS statistic 20 program. To identify demographic distribution of data, for dependent variables F frequency, normality test of continuous variable is tested by using Shaprio-Wilk and Komolgrow Smirnov. For continuous variable and demographic change, normal, maximum, minimum and quartile deviation are used. Chi-Square test is used to test meaningful relation between categorical variables. Exact theory and Pearson Chi-square test are used in calculated theoretical frequency for each set cell. Students' nutrition knowledge level is tried to calculate according to students do sport or not and years of doing sport. In this research, according to acquired results, there are meaningful differences between students who do sport or not and their threpsolgy level because of these differences, it is thought that it results from nutrition habits of students related with sport and discipline of sport.