Futbola özgü küçük alan oyunlarına verilen fizyolojik ve kinematik yanıtlar ile kas hasarı üzerine etkisinin incelenmesi
Physiological and kinematic responses to small sided games with the examination effects of muscle damage
- Tez No: 445475
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu çalışmada, iki farklı oyuncu sayısı formatı (2v2 ve 4v4) kullanılarak oynatılan futbola özgü küçük alan oyunlarına verilen fizyolojik ve kinematik yanıtlar ile bu oyunların kas hasarı üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 24 amatör futbolcu (yaş 21,83±2,53 yıl, boy uzunluğu 177,87±4,91 cm ve vücut ağırlığı 75,28±6,44 kg ve VO2maks 53,19±3,81 ml/kg/dk) gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmaya katılan deneklere antropometrik ölçümler, sürat testi, wingate anaerobik güç ve kapasite testi (WAnT), VO2maks testi ile birlikte 2v2 ve 4v4 küçük alan oyunları oynatılmıştır. Küçük alan oyunları (2v2 ve 4v4) sırasında kalp atım hızı (KAH), maksimal kalp atım hızının yüzdesi (%KAHmaks), kat edilen mesafe, ortalama hız, ulaşılan maksimal hız, farklı koşu hızlarında kat edilen mesafeler ve geçirilen süreler SPI-ProX hareket analiz sistemi yardımıyla ölçülmüş ve Team AMS programında analiz edilmiştir. Ayrıca, küçük alan oyunları sırasında kan laktat (kan La) ve algılanan zorluk düzeylerine (AZD) ilişkin yanıtlar da incelenmiştir. Bunlara ek olarak küçük alan oyunlarının kas hasarının enzimatik belirteçleri üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla serum alanin aminotransferaz (ALT), aspartat aminotransferaz (AST), laktat dehidrogenaz (LDH) ve kreatin kinaz (CK) aktiviteleri oyunlardan önce, hemen sonra, 24, 48 ve 72 saat sonra takip edilmiştir. Çalışma sonucunda, 2v2 küçük alan oyununa verilen kan La ve AZD yanıtlarının 4v4 oyundan anlamlı şekilde daha yüksek olduğu belirlenirken (p0,05) belirlenmiştir. Sonuç olarak küçük alan oyunlarında kullanılan oyuncu sayısı formatının, fizyolojik (kan La ve AZD) ve kinematik (ortalama ve maksimal hızlar) yanıtları etkilediği görülmüştür. Bunun yanı sıra küçük alan oyunlarının kas hasarına neden olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuçların antrenman planlamasında dikkate alınmasının faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed that to evaluate the of two different formation of player numbers (2 vs. 2 and 4 vs. 4) in soccer specific small sided games, on muscle damage and physiological and kinematic responses. Twenty four amateur soccer players (age 21,83±2,53 years, height 177,87±4,91 cm and the body weight 75,28±6,44 kg and VO2max. 53,19±3,81 ml/kg/min) participated to this study as voluntary. Who joined to the research subject anthropometric measurements, speed test, wingate anaerobic power and capacity test (WAnT), during the (2 vs. 2 and 4 vs. 4) the heart rate (HR), percent of maximal heart rate (%HRmax.), total distance covered, average speed, achieve maximal speed, time spent at different running speeds were measured with the aid of analysis, motion analysis system SPI-ProX and Team AMS program. Also during in small sided games all subjects tested blood lactate (blood La) and rating of perceived exertion (RPE) responses were also measured. aspartate aminotransferase (AST), creatine kinase (CK) and lactate dehydrogenase (LDH) enzymes activities before the game. after the game, 24, 48 and 72 hours later. After the study results of 2v2 small side games and to the blood La and RPE response 4v4 game significantly higher than that determined (p 0.05). As a result small sided games the number of players used in the game formation physiological (blood LA and RPE) and kinematics (average and maximum speeds) has been shown to affect the response. In addition it has been found that in small sided games caused the muscle damage. It would be useful to take into account the results of the training plan is considered.