Yoğun bakımda çalışan hemşirelerde çalışma ortamına ilişkin algıların, ruhsal sorunların ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination perception of working environment, mental problems and affecting factors in nurses working intensive care unit
  1. Tez No: 445476
  2. Yazar: ÜMRAN ALTINÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SATI DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı yoğun bakımda çalışan hemşirelerde çalışma ortamı algısı, ruhsal sorunlar ve etkileyen faktörlerin incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini Ankara il merkezinde bulunan üç üniversite ve üç devlet hastanesi olmak üzere toplam 6 hastanenin yetişkin hasta yoğun bakım kliniklerinde çalışan 320 hemşire oluşturmuştur. Veriler Hemşire Bilgi Formu, Çalışma Ortam Ölçeği (ÇOÖ) ve Genel Sağlık Anketi-12 (GSA-12) ile toplanmıştır. Hemşirelerin yarısı çalışma ortamından memnun değildir. Hemşirelerde ruhsal hastalık görülme riski orta düzeyde olup; hemşirelerin % 35,7'si ruhsal hastalık yönünden riskli grupta yer almaktadır. Klinik hemşire olarak çalışan, yoğun bakımda çalışmayı kendisi seçmeyen, yoğun bakımda çalışmaya devam etmek istemeyen, yoğun bakımda çalışmak için kendini yeterli bulmayan, çalışma ortamında yeterli destek almayan ve haftada 40 saatten fazla çalışan hemşirelerin ÇOÖ puan ortalamaları daha düşük; GSA-12 puan ortalamaları ise daha yüksektir. ÇOÖ puanları düştükçe GSA-12 puanları artmaktadır. Yoğun bakım hemşireleri ile ilgili planlamalarda; yoğun bakımda çalışma tercihinin, devam etme isteğinin, yeterliliğin, yeterli desteğin ve haftalık çalışma süresinin hemşirelerin çalışma ortamı memnuniyeti ve ruhsal hastalık riskini etkilediği dikkate alınmalıdır. Hemşirelerde çalışma ortamı memnuniyeti arttırılarak ruhsal sorun görülme riski azaltılabilir. Çalışma ortamı memnuniyeti ve ruhsal hastalık riski yönünden, klinik hemşirelerin sorumlu hemşirelere kıyasla daha hassas gruplar olduğu hastane yöneticileri ve konsültasyon liyazon psikiyatri ekibi tarafından dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the work environment perception and the mental health problems of nurses working in intensive care and the influencing factors. The study sample consisted of 320 nurses working in adult intensive care units of 6 hospitals consisting of three university and three state hospitals in Ankara province center. The data were collected using the Nurse Information Form, Work Environment Scale (WES) and General Health Questionnaire-12 (GHQ-12). Half of the nurses were not satisfied with the work environment. The risk of mental illness in nurses was moderate and 35,7% of nurses were included in the group with a risk of mental health problems. WES mean scores were lower while the GHQ-12 mean scores were higher in nurses who worked in the units, who had not chosen to work in intensive care work themselves, did not want to continue working in intensive care, did not feel adequate to work in intensive care, did not receive adequate support in the work environment and worked more than 40 hours per week. As the WEA scores decreased, the GSA-12 scores increased. When planning nurses to work in intensive care, one needs to consider that the nurse's choice, desire to continue, adequacy, receiving adequate support, weekly working hours, and satisfaction with the work environment all influence the risk of developing a mental health problem. This risk can be decreased by increasing the satisfaction of the nurses with their work environment. Hospital administrators and the consultant liaison psychiatry team need to consider that nurses working in clinics are more sensitive groups than supervising nurses in terms of work environment satisfaction and risk for mental health problems.