Preterm bebeklerde duyusal işlemleme ile motor gelişim arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of relationship beetwen sensory processing and motor development in preterm infants
  1. Tez No: 445479
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ELBASAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, preterm bebeklerde duyusal işlemleme ile motor gelişim arasındaki ilişkiyi incelemek ve bu becerileri term bebeklerle karşılaştırmak amacıyla yapıldı. Çalışmaya düzeltilmiş yaşları 10-12 ay olan 30 preterm bebek ve yaşları 10-12 ay olan 30 term bebek dahil edildi. Bebeklerin sosyodemografik özellikleri ve doğum bilgileri kaydedildikten sonra, duyusal işlemleme için Bebeklerde Duyusal Fonksiyonlar Testi (BDFT), motor gelişim için ise Alberta İnfant Motor Skalası (AİMS) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the relationship between motor development and sensory processing in preterm infants and to compare these skills with term infants. A total of 60 infants who were born preterm (n=30) and term (n=30), between the corrected ages 10-12 months, were included in this study. After recording the demographic data and histories of the infants, Albert Infant Motor Scale (AİMS) and Test of Sensory Function in Infant (TSFI) was used to evaluate their motor development and sensory processing, respectively.