Mermer işleme sektörünün iş sağlığı ve güvenliği açısından değerlendirilmesi ve 3T risk değerlendirme yöntemi ile bir uygulama çalışması yapılması
Evaluation of marble processing sector in terms of occupational health and safety and making an application with 3T risk assessment method
  1. Tez No: 445478
  2. Yazar: SEÇİL GÜRLER TANTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NECMİ İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma ile Türkiye'de mermer işleme sektöründe iş kazalarına ve meslek hastalıklarına neden olabilecek tehlikelerin ve bunların ortaya çıkış sebeplerinin tespit edilmesi, bu tehlikelerin giderilmesi için çözüm önerileri getirilmesi ve bu sektörde kullanılabilecek bir risk değerlendirmesi metodunun uygulanması amaçlanmıştır. Bu amaçla seçilen işyerlerinde 3T Risk Değerlendirmesi Metodu kullanılarak risk değerlendirmesi yapılmıştır. Yapılan risk değerlendirmesi sonucunda toplam güvenlik endeksleri hesaplanmıştır. İşyeri 1, 2 ve 3'te güvenlik endeksleri sırası ile %71, %47,8 ve %45,9 şeklinde tespit edilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda, bu risk değerlendirmesi metodunun mermer işleme sektöründeki tüm işletmelerde uygulanabileceği görülmüştür. Ayrıca, risk değerlendirmesi ile kontrol tedbirlerinin belirlenmesinin yanı sıra bu tedbirlerin uygulanmasının ve sürekli kontrolünün, çalışmanın sürdürülebilirliği ve işletmeye sağlayacağı fayda açısından önem arz ettiği düşünülmektedir. Sonuç olarak, bu tez çalışmasının, sektör için kaynak olması ve olası riskler hakkında bir farkındalık oluşturması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
With this study it is aimed to determine the hazards and the underlying reasons that can lead to occupational accidents and diseases in the marble processing sector to offer solutions in order to prevent them and to perform a risk assessment with a method convenient for this sector. Workplaces are chosen according to this aim, a risk assessment was conducted by using 3T Risk Assessment Method. At the end of the risk assessment conducted, total safety indexes were calculated. Safety indexes are determined as 71%, 47,8% and %45,9 respectively for workplace 1, 2 and 3. At the end of the study it is observed that this risk assessment method can be used for all the companies in marble processing sector. In addition, beside conducting a risk assessment and determining the control measures, it is important to implement these measures and to control them permanently for the sustainability of the study and for the benefit to the management. In conclusion, the goal of this thesis is to be a productive source for this sector and to create awareness about the potential risks that can be faced.