Düzenli egzersizin 19-25 yaş grubu bayanların fiziksel uygunluk parametrelerine etkisinin araştırılması
Researching the effect of regular exercise on the physical fitness parameters of 19-25 year-old group women
- Tez No: 445485
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor ve Sağlık Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma direnç egzersizleriyle , aerobik ve anaerobik egzersizlerin bulunduğu egzersiz salonlarında uygulanabilir orta şiddette 8 haftalık bir egzersiz programının 19-25 yaş grubu sağlıklı sedanter bayanların fiziksel uygunlukları üzerine etkisinin incelendiği deneysel bir araştırmadır. Çalışmaya Ankara Üniversitesi'nde okuyan gönüllü 40 bayan öğrenci katılmıştır. Gönüllü öğrenciler her birinde 20 kişinin olduğu deney ve kontrol gruplarına rasgele olarak ayrılmıştır. Deney grubu 8 hafta boyunca haftada 3 gün kendilerine verilen egzersiz programını uygulamışlardır. Bu süre boyunca kontrol grubuna düzenli olarak egzersiz yapmamaları önerilmiştir. Çalışma süresince deney ve kontrol gruplarına beslenme alışkanlıklarında değişiklik yapmamaları önerilmiştir. Deneysel çalışma başlangıcında ve 8 hafta sonrasında bütün deneklerden fiziksel uygunlukla ilişkili olduğu düşünülen 23 değişkene ilişkin gözlemler yapılmıştır. Deney grubuna uygulanan egzersiz programının bu grubun temsil ettiği yığının fiziksel uygunluğunu geliştirdiği araştırma hipotezini test etmek amacıyla bu veriler kullanılmıştır. Deney ve kontrol gruplarına ait yığın ortalamaları, gruplara ait önce-sonra yığın ortalamalarının karşılaştırmaları ile deney ve kontrol gruplarının 8 haftalık uygulamadan sonraki değişimi gösteren fark ortalamalarının karşılaştırmaları yapılmıştır. Sonuç olarak, egzersiz programının uygulandığı denekler fiziksel uygunluklarını bu programı uygulamayan kontrol grubu deneklerine göre anlamlı olarak artırmışlardır. Bu gelişim deney ve kontrol gruplarının deney sonrası karşılaştırmalarında belirgin olarak gözlenememiş, ancak deney ve kontrol gruplarının deney öncesi ve sonrası değişimi gösteren farkların karşılaştırmalarıyla gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This experimental research is a study about to examine the effects of an 8-week moderately intensive exercise program, which is consisted of aerobic, anaerobic and resistance exercises that can be performed at fitness centers, on the 19-25 year-old group of healthy and sedentary women's physical fitness.40 volunteer women student of Ankara University participated in the research. Equal number of volunteers randomly assigned to one of the groups that is either experimental or control. Experimental group performed the given exercises program while the control group only performed activities of daily living. Also, they are recommended not to do regular exercise or sportive activities. The both group has been advised not to chance their nutrition habits. Pre and post-training measurements are made for 23 variables which are considered to be related with the physical fitness on each volunteer. The data has been used to test the research hypothesis that the exercise program improves the physical fitness of the population that is represented by experimental group. The comparisons of population means of experimental and control groups, before and after comparisons of population means of each group and comparisons of means for differences after the 8 week-exercise program have been realized. It is concluded that the experimental group improved their physical fitness components in comparison with control group. This improvement is not noteworthy for the population means comparisons after the 8-week exercise program. Rather, the significant improvement has been observed for comparisons of means for differences after the 8 week-exercise program.