Life kinetik antrenmanlarının genç erkek basketbolcularda denge, reaksiyon süresi ve dikkat üzerine etkisi
Effects of life kinetik training on balance, reaction time and attention on young male basketball players
  1. Tez No: 445486
  2. Yazar: MEHMET UĞUR VURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma Life Kinetik (LK) antrenmanının genç erkek basketbolcuların denge, dikkat ve reaksiyon süresi üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma 32 genç erkek gönüllü denek ile gerçekleştirildi. LK antrenmanı uygulanan 16 (17,6±0,5 yıl, 187,4±7.4 cm, 86,7±6.7 kg) deneğe 12 hafta boyunca haftanın ilk antrenmanında ısınma egzersizlerinin içerisinde 40 dakikalık LK antrenman programı uygulanırken, kontrol grubundaki 16 (17,8±0,6 yıl, 184,6±4,1cm, 87,6±3,0 kg) deneğe ısınma egzersizleri sırasında LK antrenmanı uygulanmadı. Denek ve kontrol grubunun dikkat, denge ve reaksiyon süresi skorları 12 haftalık LK programı başlamadan önceki ilk antrenmanın öncesinde ve program tamamlandıktan sonraki ilk antrenmanın öncesinde ölçüldü. LK antrenman grubunun gruplararası karşılaştırmada dikkat skoru kontrol grubuna oranla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek bulundu(p0,05). Sonuç olarak LK antrenmanının denge skoru üzerinde etkisi gözlenmemiştir. Sportif performansı doğrudan etkileyen reaksiyon süresi ve hem performans hem de öğrenme üzerine etkisi olan dikkatin geliştiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was performed to investigate the effects of Life Kinetik (LK) training on balance, attention and reaction time on young basketball players. The study was carried upon 32 young male basketball players. The study was carried upon 16 (17,6±0,5 age, 187,4±7.4 cm, 86,7±6.7 kg) LK training players who performed LK training once in week in warm up exercises for 40 minutes while control group 16 (17,8±0,6 age, 184,6±4,1cm, 87,6±3,0 kg) didn't performed LK trining in warm up. Both groups attention, balance and reaction time scores mearused before the first training of the week just before the study begins and again before the first training after 12 weeks training schedule ends. Lk training groups attention score is significantly higher then the control group (p0,05). In conclusion no difference observed in overall balance. Raction time which effects spotrs performance and attention both influences performance and learning capabilty improved.