Huzurevlerinde yaşayan 65 yaş ve üzeri kadın-erkek yaşlıların fiziksel kapasite seviyelerinin tespiti
Male and female elderly 65 years and over living in nursing homes determination of the level of physical capacity
  1. Tez No: 445499
  2. Yazar: İBRAHİM BARUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LATİF AYDOS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma huzurevlerinde yaşayan 65 yaş ve üzeri kadın-erkek yaşlıların fiziksel kapasite seviyelerinin tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Çalışma Mart-Nisan 2016 aylarında Ankara İli Seyranbağları Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde kalan 65 yaş ve üzeri katılımcı ve sağlıklı 58 birey üzerinde yapılmıştır. Verileri toplamak için bireylerin antropometrik ölçümleri (vücut ağırlığı, boy uzunluğu, bel çevresi,) alınmış, InBody 230 Vücut Analiz Cihazı ile vücut analizleri, fiziksel aktivite seviyelerini belirlemek amacıyla 49 kişiye Senior Fitness Test protokolü uygulanmıştır. Elde edilen bulguların analizi ve aralarındaki ilişkinin tespiti için IBM SPSS 21 paket programı kullanılmış olup ölçüm sonuçlarının karşılaştırmasında p < 0.05, değeri hata payı olarak kabul edilmiştir. Yapılan ölçümler sonucunda, deneklerin boy ortalaması, kadınlarda 149,52±1,31 (cm), erkeklerde 164,93±1,16 (cm) yaş ortalaması kadınlarda 77,14±2,4 (yıl), erkelerde 74,27±2,6 (yıl), VKİ'leri Dünya Sağlık Örgütü normlarının üzerinde Kadınlarda 30,44±0,98, Erkeklerde 27,19±0,79 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study of male and female elderly living in nursing homes, 65 years and over was conducted in order to determine the level of physical capacity. The study is March-April 2016 months remaining in the aged care nursing home and rehabilitation center of Ankara province seyranbagları and 58 participants aged 65 and over has been carried out on healthy individuals. To collect the data of individuals, anthropometric measurements (body weight, height, waist circumference) were taken, with the inbody 230 body Analyzer body analysis, in order to determine their level of physical activity the senior fitness test protocol was applied to 49 people. The analysis of the findings and the relationship between them for the determination of measurement results and have been using IBM SPSS 21 package program in the evaluation of p < 0.05 value was considered statistically significant. The results of the measurements, the subjects average height of women 149,52±1,31 (cm) in males 164,93±1.16 a (cm) The average age of women 77,14±2,4 (years) men 74,27±2,6 (years), BMI of the World Health Organization norms on Women 30,44±0.98 Men 27,19±0,79 has been identified as.