Ayak sağlığı durumu anketi'nin Türkçe versiyon, geçerlik ve güvenilirlik çalışması
Foot health status questionnaire Turkish version, validity and reliability study
  1. Tez No: 445506
  2. Yazar: ZEKİYE BAŞARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA KARATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Romatoid artrit ayak tutulumunun sık görüldüğü bir hastalıktır. Ayak tutulumu olan hastada günlük yaşam aktiviteleri olumsuz yönde etkilenmektedir. Hastanın yapabildiklerinin değerlendirilmesi ve uygun tedavi modelinin belirlenmesi için ölçüm anketlerinin kullanılması önem taşımaktadır. Çalışmamızın amacı Ayak Sağlığı Durumu Anketi'nin Türkçe versiyon geçerlik ve güvenilirliğinin belirlenmesidir. Çalışmaya 110 romatoid artrit hastası dahil edilmiştir. Güvenilirliğin belirlenmesi için iç tutarlılık analizi ve test – tekrar test analizi yapılmıştır. Geçerliğin belirlenmesi için faktör analizi ve birleşim geçerliği test edilmiştir. İç tutarlılık analizinde Cronbach Alfa değeri iki skala için 0,977 ve 0,995 olup, anketin yüksek iç tutarlılığa sahip olduğunu göstermektedir. Test – tekrar test sonuçları Intraclass Correlation Coefficient değerleri 0,997 ve 0,994 olup, yüksek derecede korelasyonu göstermektedir. Faktör analizi sonucu anket 2 faktörlü bulunmuştur. Birleşim geçerliği için Ayak Sağlığı Durumu Anketi'nin Ayak – Ayak Bileği Araştırması, Sağlık Değerlendirme Anketi ve Vizüel Analog Skalası ile korelasyonu değerlendirilmiştir.Anketin ağrı ve fonksiyon skalası Ayak – Ayak Bileği Araştırması skalaları ile yüksek korelasyon(0,789 – 0,913), SDA ile negatif yüksek korelasyon (-0,788), VAS ile negatif orta dereceli korelasyon (-0,558) göstermiştir. Anketin ayakkabı alt skalası diğer tüm anketlerle düşük korelasyon (0,030 – 0,313) göstermiştir. Sonuç olarak Ayak Sağlığı Durumu Anketi'nin Türkçe versiyonunun geçerli ve güvenilir olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Rheumatoid Arthritis is a disease that foot involvement is commonly seen. It has been reported that foot involvement has a negative effect on patients' daily living activities. Questionnaires have a significantly important role to evaluate patient's functional abilities and to decide appropriate treatment procedure. The purpose of our study is to determine the validity and reliability of The Foot Health Status Questionnaire-Turkish version (FHSQ-T). One hundred and ten patients with RA were included in our study. To assess reliability, internal consistency test and test-re test were done. To assess validity, factor analysis and combination validity were tested. In the internal consistency test, Cronbach Alfa value varied between 0,977 and 0,995 indicating the high internal consistency. Test and retest results' Intraclass Correlation Coefficient varied 0,997 and 0,994, exhibiting high correlation. According to the factor analysis result, the questionnaire was found to have 2 factors. For the combination validity, the correlation between Foot and Ankle Outcome Measure of FHSQ-T and Health Assessment Questionnaire (HAQ) and Visual Analog Scale (VAS) was assessed. Pain and function subscales had a high correlation with Foot and Ankle Outcome Measure subscale of the questionnaire (0,789 – 0,913), had a negative high correlation with HAQ (-0,788), and had a negative average correlation with VAS (-0,558). However, the shoes subscale of FHSQ-T had a low correlation (0,030 – 0,313) with the other questionnaires. In conclusion, the Turkish version of Foot Health Status Questionnaire is valid and reliable.