Sema aktivitesinin statik ve dinamik denge ile performans üzerine etkisi
Effect of sema activity on static, dynamic balance and performance
- Tez No: 445507
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA KARATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Denge, dik postürü sağlayabilmek için duyusal uyarıların algılanmasıyla ve planlanmış hareketle ilgili karmaşık bir fonksiyondur. Denge bir çok faktörden ve çeşitli fiziksel aktivitelerden etkilenebilmektedir. Literatürde bale gibi, dans gibi müzik eşliğinde yapılan fiziksel aktivitelerin dengeye etkileri incelenmiştir. Ancak yine müzik eşliğinde ritmik dönme hareketleriyle yapılan Sema aktivitesinde bu durum bilinmemektedir. Bu nedenle bu çalışma Sema aktivitesinin statik ve dinamik denge ile performans üzerine etkisini araştırmak için düzenlendi. Çalışmaya en az 3 yıllık tecrübeli 30 semazen ile daha önce hiç Sema aktivitesinde bulunmamış 30 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Statik denge, Balance Error Scoring System (BESS) ile, dinamik denge Star Excursion Balance Test (SEBT) ile değerlendirildi. Performans değerlendirmesi ise, dikey sıçrama, durarak uzun atlama ve tek ayak sıçrama testleri ile yapıldı. Statik denge değerlendirmesinde, yumuşak zeminde tek ayakla ölçülen BESS skorları semazenlerde kontrollere göre anlamlı derecede daha iyi bulundu (p0.05). Bu çalışma Türk kültüründe önemli bir yeri olan Sema aktivitesinin vücut fonksiyonlarına etkisini inceleyen literatürdeki ilk çalışmadır. Çalışma sonuçlarına göre Sema aktivitesinin dinamik dengeden ziyade statik denge üzerine olumlu etkileri olabilir. Semazenlerde Sema aktivitesinin değişik parametrelere olan etkisini de araştıracak yeni çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Balance is a complex function which related with perception of sensorial impulses and planned movements to supply upright posture. It can be affected by a lot of factors and various physical activities. Effects of physical activities, such as bale and dance, which are made with music on balance were investigated in literature. However, there is not information about Sema which is perfomed with rotational motions and music. Therefore, this study was performed to investigate the effects of rhytmic Sema activity on static balance, dynamic balance and performance. 30 semazen who have at least 3-year experience and 30 volunteer healthy participants who have not performed any Sema activity up to date were included in this study. Static balance and dynamic balance were evaluated by Balance Error Scoring System (BESS) and by Star Excursion Balance Test (SEBT), respectively. Also, performance assessments were tested by vertical jumping test, standing long jump test and single leg hop tests.