İnternal malignitelerde deri belirtileri
  1. Tez No: 44552
  2. Yazar: ERDAL DELİCE
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ADEM KÖŞLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET internal malign hastalıklarda pek çok spesifik veya nonspesifik deri belirtileriyle karşılaşılmaktadır. Bu çalışmada, 1.9.1994 ile 30.5.1995 tarihleri arasında Şişli Etfal Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Polikliğine internal ma- lignite tanısıyla başvuran 250 hasta, dermatolojik açıdan incelenerek, deri belirtilerinin sıklığının saptanması planlandı. Derinin malign infiltrasyonuna 7 (%3) hastada rastlandı. Paraneoplastik dermatozlar arasında 1 hastada akantozis nigrikans, 1 hastada dermatomiyozit, 16 hastada ihtiyoziform değişiklikler, 1 hastada eritrodermi saptandı. Malignite ile nadiren ilişkili durumlar arasında yer alan eritem polimorf 1 hastada, pruritus 10 hastada mevcuttu. Tartışmalı birliktelikler grubunda yer alan akrokordonlara 22 hastada, generalize herpes zostere 1 hasta da rastlandı. Hastaların 40'ında çomak parmak, 29'unda splinter hemoraji, 9'unda kırmızı lunulalar, l'inde onikomadezis, l'inde de yarı yarıya tırnak gibi tırnak bulguları mevcuttu. Hastaların kullandığı kemoterapötik ajanlara bağlı olarak, stomatit, follikülit, d iff uz alopesi hiperpigmentasyon gibi çeşitli yan etkiler görüldü. Radyoterapiye bağlı olarakta, eritem, ödem, hiperpigmentasyon, alopesi ve eksülserasyonlar gibi akut radyodermatit ile uyumlu bulgular saptandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY İt is possible to meet a variety of specific or nonspecific skin mani festations in the course of internal malignant diseases. In this study 250 outpatients attending to Şişli Etfal Hospital Radiation Oncology Clinic having diagnoses of internal malignancies between 1.9.1994 and 30.5.1995 were assessed dermatologycally and the incidence of skin manifestations was obtained. In 7 patients (%3), malignant infiltration of the skin was obtained. Among the paraneoplastic dermatoses“acanthosis nigricans”in 1 pa tient,“ichtyosiform changes”in 16 patients and“erythroderma”in 1 patieut were obtained.“Erythema multiforme”in 1 patient and“pruritus”in 10 patients were met being rarely related to malignancy. There were acrochordons in 22 patients and generalized herpes zoster in 1 patient thought to be controversly associated with malignancies. Among ungual changes there were clubbing fingers in 40 patients, splinter hemorrhages in 29, red lunulas in 9, onychomadesis in 1, and half and half nails in 1 patients were met. Stomatitis, folliculitis, diffuse alopecia, and hyperpigmentation were adverse effects directly related to chemotherapeutics. Erythema, edema, hyperpigmentation, alopecia, and exulcerations were manifestations of acute radiodermatitis due to radiotherapy.