Çeşitli dermatozlarda plazma glutatyon peroksidaz selenyum ve E vitamini arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 44550
- Danışmanlar: PROF.DR. ÜMİT ÜNVER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
7. O Z E T Çeşitli dermatozlarda, antioksidan mekanizmada görevli olduğu bilinen GSH- Px, selenyum, E vitamini kan düzeyleri ve aralarındaki ilişkiyi incelemek amacıyla, 30 Alopesi areata'lı, 17 Behçet hastalıklı, 11 Pemfîgus'lu ve 20 Psoriasis 'li hasta olmak üzere toplam 78 hasta ve 46 sağlıklı kişi kontrol grubu olarak çalışma kapsamına alındı. Çalışma kapsamındaki tüm dermatozların plazma GSH-Px ve selenyum değer-leri, kontrol grubuna göre önemli ölçüde düşük bulundu (p< 0.001). Serum E vitamini değerleri ise, kontrol grubuna göre istatistiksel olarak farklı bulunmadı (p>0.05). Alopesi areata, Behçet hastalığı, Pemphigus ve Psöriasisi bulunan hastalarda plazma GSH-Px ve selenyum değerleri arasında önemli ölçüde pozitif bir korelasyon bulunurken (p< 0.001) E vitamini ile GSH-Px, E vitamini ve selenyum değerleri arasında korelasyon bulunmadı (p>0.05). Serbest oksijen radikallerinin detoksifikasyonunda rol alan selenyum ve GSH- Px enzim aktivitelerinin bu hastalıklarda düşük olması, serbest radikallerin doku harabiyetine neden olduğunu, antimikrobiyal aktivitenin azalmış olduğunu, immüni- tenin bozularak hastalıkların gelişimine neden olan faktörlerden biri olabileceğinden çok bozulmuş mekanizmaların bir sonucu olabileceğim düşündürmektedir. Sonuç olarak, Alopesi areata, Behçet hastalığı, Pemphigus ve Psoriasis gibi dermatolojik hastalıklarda antioksidan savunma mekanizmasının bozulduğu, bunu önleyebilmek için selenyum kullanımmın bu tip dermatolojik hastalıklarda faydalı olabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY In order to investigate the blood levels and the relationship between selenium, vitamin E and GSH-Px, which are known effective agents in the antioxidant mechanisms in various dermatosis, we performed a study in 78 patients of whom 30 had Alopecia areata. 17 Behcet's Syndrom, 1 1 Pemphigus, 20 Psoriasis, in comparison with the values of 46 healthy control persons. The plasma levels of GSH-Px and selenium in all dermatosis in the contents of the group were meaningly found lower than control group's (p< 0,001). But the serum vitamin E values were not found statistically different than the control group's (p>0.05).