Tıbbi bitki ekstreleri ile antimikrobiyal majistrallerin karşılaştırılmalı değerlendirilmesi
A comparative evaluation of medicinal plant extracts with antimicrobial magistrales
  1. Tez No: 445512
  2. Yazar: HAGER M.M MUFTAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Geleneksel tedavide kullanılan çeşitli tıbbi bitki ekstreleri (Juniperus excelsa yaprak etanollü ekstresi (EtOH), Juniperus excelsa meyve etanollü ekstresi, Juniperus communis spp nana meyve etanollü ekstresi, Juniperus sabina yaprak etanollü ekstresi, Juniperus foetidissima yaprak etanollü ekstresi, Helianthus tuberosus yumru sulu ekstresi (H2O), Cydonia oblonga yaprak sulu ekstresi, Allium porrum herba sulu ekstresi, Juniperus foetidissima yaprak sulu ekstresi, Juniperus sabina olgun meyve etanollü ekstresi, Juniperus foetidissma olgun meyve etanollü ekstresi, Juniperus oxycedrus spp oxycedrus olgun meyve etanollü ekstresi, Juniperus communis ssp. nana yaprak sulu ekstresi, Juniperus oxycedrus ssp oxycedrus yaprak sulu ekstresi, Juniperus excelsa yaprak sulu ekstresi, Juniperus oxycedrus spp oxycedrus yaprak etanollü ekstresi, Cistus laurifolius yaprak etanollü ekstresi, Solanum muricalum meyve suyu ve Fumaria cilicica yaprak etanollü ekstresi) ile antimikrobiyal majistral formülasyonlarda yer alan bazı etken maddelerin (borik asit, boraks, Peru balsamı, çinko oksit, calendula tentürü, timol, rezorsin, sülfür kolloid, oksijenli su, benzoik asit, rivanol, kristal viyole ve brillant yeşili) in vitro antimikrobiyal özellikleri mikrodilüsyon yöntemi ile incelenmiştir. Kullanılan tıbbi bitki ekstrelerin ve etken maddelerin test edilen mikroorganizmalara karşı minimum inhibisyon değerleri (MİK) saptandığında farklı aktiviteler ortaya çıkmıştır (MİK: 1-128 µg/ml). Etken madde örneklerinde en yüksek antimikrobiyal aktivite kristal viyole, rivanol ve brilliant yeşilinde 1 µg/ml MİK değerinde tespit edilmiştir. Bitki ekstre örneklerinde bakterilere karşı en yüksek antibakteriyel ve antifungal aktivite Cistus laurifolius yaprak-EtOH ekstresinde belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Antimicrobial activities of a number of medicinal plant extracts used in folk medicine (Juniperus excelsa leaves ethanol extract (EtOH), Juniperus excelsa ripe fruit ethanol extract, Juniperus communis ssp nana fruit ethanol extract, Juniperus sabina leaves ethanol extract, Juniperus foetidissima leaves ethanol extract , Helianthus tuberosus tuber aqueous extract (H2O), Cydonia oblonga leaves aqueous extract, Allium porrum whole plant (herba) aqueous extract, Juniperus foetidissima leaves aqueous extract, Juniperus sabina ripe fruit ethanol extract, Juniperus foetidissma ripe fruit ethanol extract, Juniperus oxycedrus spp ripe fruit ethanol extract, Juniperus communis ssp nana leaves aqueous extract, Juniperus oxycedrus ssp leaves aqueous extract, Juniperus excelsa leaves aqueous extract, Juniperus oxycedrus spp leaves ethanol extract, Cistus laurifolius leaves ethanol extract, Solanum muricalum fruit aqueous extract, Fumaria cilicica leaves ethanol extract) and some active ingredients in antimicrobial magistrales drug formulations (boric acid, borax, balsam of Peru, zinc oxide, calendula tincture, thymol, resorcinol, sulfur colloid, hydrogen peroxide, benzoic acid, rivanol, crystal violet and brilliant green) were investigated by using microdilution method. According to the results the active ingredients and plant extracts showed different activities which MIC was between 1-128 µg/ml. The active ingredients crystal violet, brilliant green, rivanol indicated the highest antimicrobial effect (MIC: 1µg/ml). The highest antibacterial and antifungal activity was determined by plant extract Cistus laurifolius leaves-EtOH.