Meme kanseri tanılı hastalarda cerrahi sonrası omuz mobilitesi, omuz ağrısı ve omuz fonksiyonunun değerlendirilmesi
Assesment of shoulder mobility, pain and function in patients with breast cancer after surgery
- Tez No: 445522
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN AYSEL GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çalışmamızın amacı meme kanseri tanılı hastalarda mastektomi ve aksiller diseksiyon sonrası omuz mobilitesi, skapular diskinezi, omuz ağrısı ve omuz fonksiyonunun değerlendirilmesi, omuz mobilitesinin ve skapular diskinezinin birbirleri ile ve lenfödem, ağrı, fonksiyon, vücut kitle indeksi, yaş ile ilişkilerinin incelenmesidir. Çalışmaya Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Bölümü'nde meme kanseri nedeniyle aksiller diseksiyon uygulanan 25 hasta dahil edildi. Omuz mobilitesi (fleksiyon, abdüksiyon-addüksiyon ve internal-eksternal rotasyon) gonyometrik ölçüm ile, lenfödem Kuhnke tarafından tanımlanan disk metodu ile, ağrı Vizüel Analog Skala ile, fonksiyonel durum“Kol Omuz ve El Sorunları Anketi”nin (Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand - DASH) Türkçe versiyonu ile, skapular diskinezi ise“Skapulanın laterale kayma testi”,“Skapular yardımcı test”ve“Skapular retraksiyon testi”ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the insidence of shoulder limitation, scapular dyskinesia, shoulder pain, shoulder function and to examine the relationship between shoulder mobility, SD, shoulder pain, shoulder function, age, body mass index, lymphedema. Twenty-five patients operated for breast cancer with axillary dissection in department of general surgery in Gazi University Faculty of Medicine were included in the study. Shoulder mobility (flexion, abduction, external rotation, internal rotation) was measured by goniometer, shoulder pain intensity of the operated side was evalueted by visual analogue scale, the presence of lymhedema was measured according to the method of described by Kuhnke (disk model), shoulder function was evaluated by Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand Questionnaire, the presence of scapular dyskinesia was evaluated by lateral scapular slide test, scapular assistance test, scapular retraction test.