Meme kanseri tedavileri ile ilişkili kronik ağrıda mobilizasyon, egzersiz ve ağrı eğitimlerinin etkilerinin incelenmesi
Examining the effectiveness of mobilization, exercise and pain educations in chronic pain associated with breast cancer treatments
  1. Tez No: 867726
  2. Yazar: RUMEYSA KONOKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ÖZGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Meme kanseri tüm dünyada kadınlar arasında en yaygın görülen kanser türüdür. Uygulanan tedaviler(cerrahi, kemoterapi, radyoterapi vs.) sonrasında çeşitli yan etkiler görülmektedir. Yorgunluk ve ağrı, meme kanseri tedavilerinin en sık görülen ve kalıcı yan etkileridir. Yapılan bir çalışmada kronik ağrı prevalansı; cerrahiden 3 ay-1 yıl sonra; %39, 1-2 yıl sonra; %31, >2 yıl; %29 oranında olduğu görülmüştür. Şu anda meme kanseri cerrahisi geçirenlerde ağrı yönetimi: Medikal tedavi, fizyoterapi programı ve psikososyal uygulamalardan oluşmaktadır. Psikososyal uygulamalar içerisinde eğitim müdaheleleri yer almaktadır. En çok kullanılanı Biyomedikal Eğitimdir. Biyomedikal Eğitim ağrıyı biyolojik bir bakış açısıyla hastaya açıklar ve kronik ağrıyı iyileştirme ve önlemede yetersiz kalabilir. Ağrı fizyolojisi bilgisinin artması, modern sinir bilimi temelli Ağrı Nörobilim Eğitimi'ni ortaya çıkarmıştır. Ağrı Nörobilim Eğitimi, ağrının nörofizyolojisini ve sinir sisteminin ağrı deneyimini modüle etme yeteneğini açıklar. Literatüre bakıldığında meme kanseri cerrahisi sonrası kronik ağrıda Ağrı Nörobilim Eğitimimin uygulandığı çalışmaların eksikliği ve var olan çalışmaların sonuçlarının çelişkili olduğu görülmüştür. Bu çalışma, meme kanseri cerrahisi sonrası kronik ağrısı olan hastalarda, standart fizyoterapi programı ile beraber uygulanan Ağrı Nörobilim Eğitimi'nin ağrı, somatoduyu fonsiyon, psikolojik fonksiyon ve yaşam kalitesi üzerine olan etkilerini randomize dizaynda karşılaştırmak için planlandı. Çalışmaya 18 yaşından büyük, meme kanseri tanısı almış ve primer kanser tedavilerinin (cerrahi, kemoterapi, radyoterapi) üzerinden en az üç ay geçmiş, üst ekstremite ve omuz bölgesinde üç aydan fazla süredir ağrısı olan ve son bir hafta içinde ağrı şiddeti açısından Vizüel Analog Skala'da (VAS) 100 üzerinden en az 40 puanı belirten hastalar dahil edilecektir. 65 yaş üzeri bireylerde araştırmaya kooperasyon uygunluğu açısından Mini Mental Test uygulanacak ve bu bireylerden skoru 24 ve üzeri olanlar çalışmaya dahil edilecektir. Çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan ve çalışmaya katılmayı kabul eden olgular çevrimiçi bilgisayar tabanlı oluşturulan blok randomizasyon listesine göre rastgele 2 ayrı gruba atanacaktır. 1. Gruptaki bireylere Ağrı Nörobilim Eğitimi ve standart fizyoterapi programı (yumuşak doku mobilizasyonu+egzersiz), 2. gruptaki bireylere ise Biyomedikal Eğitim ve standart fizyoterapi programı (yumuşak doku mobilizasyonu+egzersiz) uygulanacaktır. Çalışma süresi 6 haftadır. 1. Gruptaki bireylere 4 seans Ağrı Nörobilim Eğitimi, 2. Gruptaki bireylere 4 seans Biyomedikal Ağrı Eğitimi uygulanacaktır. Her iki gruptaki olgulara haftada 2 seans olacak şekilde, 6 hafta süresince standart fizyoterapi uygulanacaktır. Tedavinin ilk seansında her iki gruptaki bireylere tedavi süreci ile ilgili bilgilendirme yapılacaktır. Bireyler klinikte rutinde kullanılan kontrol sıklıkları doğrultusunda, çalışma başlangıcında ve 6. hafta sonunda olmak üzere toplam iki defa araştırma ve sonuç ölçümleri açısından değerlendirilecektir. Değerlendirme her birey için yaklaşık olarak 45 dakika sürecektir. Çalışmanın başlangıcında bireylerin demografik ve fiziksel özellikleri, tıbbi ve cerrahi özgeçmişi (kanser hikayesi, tedaviler, seans sayısı ve/veya kür sayısı), kullandığı ilaçlar (türü ve dozajı) ve yaşam stili özellikleri (alkol ve sigara kullanımı ve düzenli fiziksel aktivite/egzersiz alışkanlığı) ile ilişkili bilgileri kaydedilecektir. 65 yaş üzeri bireylerde araştırmaya kooperasyon uygunluğu açısından Mini Mental Test uygulanacak ve bu bireylerden skoru 24 ve üzeri olanlar çalışmaya dahil edilecektir. Değerlendirmede; Vizüel Analog Skala,Ağrı Yeti Yitimi İndeksi, Dijital Basınç Algometresi, Semmes Weinstein Monoflametleri, Ağrıyı Felaketleştirme Ölçeği, Depresyon, Anksiyete-Stres Ölçeği-21(DASS-21), Kanser Tedavisinin Fonksiyonel Değerlendirmesi– Meme (Functional Assessment of Cancer Therapy–Breast (FACT-B+4) ölçeği kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common type of cancer among women worldwide. Various side effects after treatments (surgery, chemotherapy, radiotherapy, etc.) effects are observed. Fatigue and pain are the most common and persistent side effects of breast cancer treatments. The prevalence of chronic pain in a study; 3 months-1 year after surgery; 39%, after 1-2 years; 31%, >2 years; It was found to be 29%. Pain management in patients currently undergoing breast cancer surgery: It consists of medical treatment, physiotherapy program and psychosocial practices. Psychosocial practices include educational interventions. The most widely used is Biomedical Education. Biomedical Education explains pain to the patient from a biological point of view and may be insufficient in curing and preventing chronic pain. Increasing knowledge of pain physiology has resulted in modern neuroscience-based Pain Neuroscience Education. Pain Neuroscience Education explains the neurophysiology of pain and the ability of the nervous system to modulate the experience of pain. When we look at the literature, it has been seen that the lack of studies in which my Pain Neuroscience Education was applied in chronic pain after breast cancer surgery and the results of existing studies were contradictory. This study was planned to compare the effects of Pain Neuroscience Education applied together with a standard physiotherapy program on pain, somatode function, psychological function and quality of life in patients with chronic pain after breast cancer surgery in a randomized design. The patients were over the age of 18, diagnosed with breast cancer, had at least three months after primary cancer treatments (surgery, chemotherapy, radiotherapy), had pain in the upper extremity and shoulder region for more than three months, and were evaluated on the Visual Analogue Scale in terms of pain intensity in the last week. Patients with a score of at least 40 out of 100 (VAS) will be included. The Mini Mental Test will be applied to individuals over the age of 65 in terms of cooperation suitability for the study, and those with a score of 24 and above will be included in the study. Cases who met the inclusion criteria and accepted to participate in the study will be randomly assigned to 2 separate groups according to the online computer-based block randomization list. Pain Neuroscience Education and standard physiotherapy program (soft tissue mobilization + exercise) will be applied to the individuals in the 1st group, and Biomedical Education and standard physiotherapy program (soft tissue mobilization + exercise) will be applied to the individuals in the 2nd group. The working period is 6 weeks. Individuals in the 1st group will receive 4 sessions of Pain Neuroscience Training, and 4 sessions of Biomedical Pain Training will be applied to the individuals in the 2nd group. Standard physiotherapy will be applied to the cases in both groups for 6 weeks, 2 sessions per week. In the first session of the treatment, individuals in both groups will be informed about the treatment process. Control frequencies used routinely in the clinic In line with this, it will be evaluated in terms of research and outcome measurements twice, at the beginning of the study and at the end of the 6th week. The assessment will take approximately 45 minutes for each individual. At the beginning of the study, demographic and physical characteristics of the individuals, medical and surgical background (cancer history, treatments, number of sessions and/or cures), drugs used (type and dosage), and lifestyle characteristics (alcohol and smoking and regular physical activity/exercise habits) ) related information will be saved. The Mini Mental Test will be applied to individuals over the age of 65 in terms of cooperation suitability for the study, and those with a score of 24 and above will be included in the study. In the evaluation; Visual Analogue Scale, Pain Disability Index, Digital Pressure Algometer, Semmes Weinstein Monoflames, Pain Disaster Scale, Depression, Anxiety-Stress Scale-21(DASS-21), Functional Assessment of Cancer Treatment–Breast ( FACT-B+4) scale will be used.