Diyot lazer destekli fiberotomi ve düşük doz lazer uygulamasının rotasyonlu dişin relapsı üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Effects of diode laser-aided fiberotomy and low-laser therapy on relapse of rotated incisors
- Tez No: 445524
- Danışmanlar: PROF. DR. FERABİ ERHAN ÖZDİLER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Ortodontik tedavi sonrası rotasyonu düzeltilen dişin relapsı ortodontistlerin sıklıkla karşılaştığı büyük bir problemdir. Sirkumferansiyal suprakrestal fiberotominin (CSF) rotasyonel relapsı önlemedeki etkinliği bilinmekle birlikte; işlem esnasında ya da sonrasında dişeti çekilmesi, cep derinliğinin artması gibi bazı problemlerle karşılaşılabilmektedir. Bu sebeple cerrahi CSF yöntemine alternatif yöntemler önerilmiş, fakat bunların etkinlikleri ile ilgili yeterli sayıda çalışma yapılmamıştır. Bu çalışmanın amacı ise; diyot lazer destekli fiberotomi ve düşük doz lazer uygulamasının rotasyonlu dişin relapsı üzerine etkilerinin değerlendirilmesidir. Özel amaçları; (1) relaps miktarını, (2) cep derinliğini, (3) diş eti çekilmesini, (4) VAS skorunu değerlendirmek, (5) relaps miktarı ile IMPA (incisor mandibular plane angle) açısı arasındaki ilişkiyi ve (6) relaps miktarı ile kesici diş rotasyonel düzeltim miktarı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmaya KKU Dişhekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'nda tedavisi devam eden, 0.016''x0.022'' NiTi tele kadar seviyelenmiş kişilerde, ortodontik tedavi öncesi 20º-50º rotasyonlu 40 mandibular kesici diş dahil edilmiştir. Örneklem diyot lazer ile sirkumferansiyal suprakrestal fiberotomi-L-CSF (1), Bistüri ile konvansiyonel fiberotomi-CSF (2), Düşük doz lazer tedavisi-DDLT (3), Kontrol (4) olmak üzere 4 gruba ayrılmıştır (n=10/grup). Tüm gruplarda rotasyonu düzeltilmiş mandibular kesiciler, uygulama sonrası 4 hafta ark teli ile retansiyonda bekletilip, ardından 4 hafta süre ile relapsa bırakılmıştır. Alçı modellerin taranmasının ardından üç boyutlu görüntüler üzerinde ölçümler yapılmıştır. Ortalama relaps yüzdeleri L-CSF grubunda %24.06, konvansiyonel CSF grubunda % 15.77, DDLT grubunda %15.36 ve kontrol grubunda %33.78 olarak bulunmuştur. Lazer destekli CSF grubunda rotasyonel relaps miktarı, konvansiyonel CSF ve DDLT gruplarından daha fazla bulunmuştur. Ayrıca lazer destekli CSF işlemi, konvansiyonel CSF yöntemine kıyasla istatistiksel önemli miktarda daha fazla dişeti çekilmesine neden olmuştur. Sonuç olarak, haftada 2 defa 4 hafta boyunca diyot lazer ile DDLT uygulaması, konvansiyonel CSF işlemine kıyasla rotasyonel relapsı önlemede etkili bir alternatiftir.
Özet (Çeviri)
Relapse of correction tooth rotations is a great challenge frequently facing orthodontists after orthodontic treatment. The effectiveness of the CSF procedure in reduction of periodontal relapse is known however, some problems such as gingival recession, deepining of the gingival sulcus can ocur during or after the CSF surgery. Therefore, alternative approaches to CSF surgery procedure were proposed but there haven't been enough study about their effectiveness. So the aim of this study was to evaluate the effects of diode laser-aided fiberotomy and low-laser therapy on relapse of rotated incisors. The spesific aims were to compare the (1) amount of relapse, (2) sulcus depth, (3) gingival recession, (4) visual analog scale score, (5) assess to correlation between the magnitude of relapse and IMPA (incisor mandibular plane angle) and (6) assess to correlation between the magnitude of relapse and amount of correction of incisor rotation. The study included 40 mandibular incisors with 20º-50º of rotation before orthodontic therapy in patients whoes teeth levelled up to 0.016''x0.022'' NiTi undergoing orthodontic treatment at KKU College of Dentistry Department of Orthodontics. The samples were divided into four groups (n=10/group), as follows: diode laser aided circumferantial supracrestal fiberotomy-L-CSF (1), Conventional fiberotomy-CSF (2), Low-level laser therapy-LLLT (3), Control (4). In all groups after the procedures rotated mandibular incisors were retained for 4 weeks, then allowed to relapse for 4 weeks. Following orthodontic casts were scanned, measurements were done on 3D images. The mean percentages of relapse were 24.06% in the L-CSF, 15.77% in the conventional CSF, 15.36 % in the LLLT and 33.78% in the control groups. In the laser aided CSF group, the amount of relapse was greater than in the conventional CSF and LLLT groups. Furthermore, laser aided CSF procedure caused significantly more gingival recession compared with conventional CSF. As a result, LLLT irradiation every 2 days each for 4 weeks is an effective alternative compared with the conventional CSF in alleviating rotational relapse.