Neocryptodiscus papillaris (BOSS) herrnst. & heyn bitkisi üzerinde farmakognozik araştırmalar
Pharmacognosic reaserches on neocryptodiscus papillaris (BOİSS) HERRNST. & heyn
- Tez No: 445545
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA TOSUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışmada Şanlıurfa Aşağı Dilimli köyünden toplanmış olan Neocryptodiscus papillaris (Boiss.) Herrnst. & Heyn bitkisinin sitotoksik aktivite yönünden incelenmesi ve bu aktiviteden sorumlu bileşiklerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla bitkide bulunan bileşikler bitkinin kök ve meyvesinden hazırlanan ekstrelerden kromatografik yöntemler ile izole edilmiş ve spektroskopik yöntemler ile teşhis edilmiştir. Ekstreler ve izole bileşiklerden üç tanesi MCF-7 hücre hattında MTT yöntemi ile sitotoksisite yönünden değerlendirilmiştir. Bitkinin kök ve meyvelerinden toplam onsekiz bileşik izole edilmiştir. Beş bileşik ilk kez bu çalışmada izole edilmiştir. Bir bileşik ise daha önce bilinmekle beraber bitkilerden ilk defa izole edilmiştir. İzole edilen bileşiklerden beş tanesi ostol türevidir. Ostol bitkide en yüksek miktarda bulunan ve en aktif bileşiktir. Neocryptodiscus papillaris bitkisi sitotoksik yönden aktiftir ve ostol yönünden değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate cytotoxic activity and active compounds of the Neocryptodiscus papillaris (Boiss.) Herrnst. & Heyn collected from Şanlıurfa Aşağı Dilimli village. Active compounds of the plant were isolated from extracts of the root and fruit by using chromatographic methods. Isolated active compounds were identifed by using spectroscopic methods. All extracts and three isolated compounds were investigated for cytotoxic activity by using MTT method on MCF-7 cell lines. Eighteen compounds were isolated from root and fruit extracts of the plant. Five of the isolated compounds were the first reported in this study. One compound although previously known, was isolated from the plants for the first time. Five of the isolated compounds were osthole derivatives. Osthole was the most aboundant and most active compound. Neocryptodiscus papillaris has cytotoxic activity and can be used as source of osthole.