Üst çene posterior dişlerin zigoma ankrajı ile blok intrüzyonunda farklı kortikotomi uygulamalarının sonlu elemanlar metodu ile incelenmesi
Finite element analysis of different corticotomy assisted maksillary posterior intrusions with zygomatic anchorage
  1. Tez No: 445544
  2. Yazar: CEMİLE UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMHUR TUNCER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın amacı, ön açık kapanışanomalilerindezigoma ankrajı alınarak yapılan molar intrüzyonunda uygulanankortikotomi tekniklerinin 3 boyutlu sonlu elemanlar stres analizi ile değerlendirilmesidir. Çalışma, posterior dişlerin blok intrüzyonunda uygulanacak supapikal kortikal kemik kesilerinin, istenen diş hareketine katkı sağlayacağı hipotezi üzerine kurulmuştur. Çalışmada üç farklı senaryo oluşturulmuştur; birincis enaryoda supapikal kortikotomi kesisi yapılmamıştır. İkincis enaryoda bukkal kortikal kemik üzerinde, supapikal kortikotomi kesisi veüçüncüsenaryoda isehem bukkal hem de palatinal kortikal kemikte, supapikal kortikotomi kesisi yapılmıştır. İntrüzyon apareyinden posterior dişlere iletilen 200 g değerinde kuvvetin modellere yüklenmesinden sonra oluşan stres seviyeleri, 3 boyutlu sonlu elemanlar stres analizi ile incelenmiştir. Rahatlatıcı kesilerin yapıldığı tüm senaryolarda, dişlerde yer değiştirme miktarları artmıştır. Diş köklerinde oluşan stres seviyelerinde ise kortikotomi uygulaması ile belirgin bir değişiklik izlenmemiştir. Kortikotomi kesisinin altındakisüngerimsi kemikte yoğunlaşan stresler, kemik metabolizmasının artışı ile birlikte diş hareketinin hızlanacağına işaret olarak düşünülmüştür. Sonuç olarak, supapikal kortikotomi ve ortodonti kombinasyonunun, ortodontinin zorlu dik yön anomalilerinden biri olan ön açık kapanışın tedavisine katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effectiveness of corticotomy techniquesfor molar intrusion with zygomatic anchorage by 3-dimensional finite element stress analysis (FESA). This study was established on the hypothesis that posterior block intrusion that involves supapikal corticotomies could benefit the desired tooth movement. In this study, three different scenarios was set; first scenario with no supapikal corticotomy, second with buccalcortikal bone segmentation(resection)and third scenario with both buccal and palatinal corticalbone segmentation. After loading a force of 200 g was applied from the intrusion appliance to the posterior teeth in all models stress levels were examined by 3 –dimensional FESA. All the scenarios which supapical corticotomy was applied displacement values of the posterior teeth were increased. However, there was no significant differance at the stres levels of the root apexes by means of cortical resection. İncreased stress values were observed in spongioz bone beneath the corticotomy regionwhich indicate an improvement on bone turn-over and acceleration of tooth movement. It was concluded thatcombination of subapical corticotomy and orthodontic treatment might contribute to the treatment of anterior open bite which was one of the most difficult orthodontic anomalies in vertical direction.