Psoriasis ve periodontal hastalıklar arasındaki ilişkinin incelenmesi
Evaluation of the relationship between psoriasis and periodontal diseases
  1. Tez No: 445546
  2. Yazar: SELEN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dermatoloji, Diş Hekimliği, Dermatology, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Psoriasis, kronik, iltihabi bir deri hastalığıdır. Periodontal hastalıklar, mikrobiyal dental plaktaki mikroorganizmalar tarafından başlatılan, dişeti ve dişleri destekleyen dokularda gelişen kronik iltihabi hastalıklardır. Bu çalışmanın amacı, psoriasis ve periodontal hastalıklar arasındaki ilişkinin ortaya çıkarılmasıdır. Çalışmaya Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı'na başvuran ve klinik olarak psoriasis tanısı almış 103 hasta ile Gazi Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı'na yaş ve cinsiyet olarak benzer özellikte, herhangi bir sistemik hastalığı olmayan 103 birey kontrol grubu olarak alındı. Hastaların muayenelerinde plak indeksi, gingival indeks, sondlamada kanama ve cep derinliği ölçümlerinden yararlanıldı. Ayrıca ağızdaki mevcut diş sayısı da kaydedildi. Psoriasis grubunda periodontitis oranı sağlıklı kontrollere göre belirgin düzeyde yüksekti. Ayrıca klinik indeks ortalamaları psoriasisli grupta kontrol grubuna göre istatistiksel olarak yüksekti. (PI için p=0,01, GI için p=0,001, SK için p=0,01, CD için p=0,045). Psoriasis şiddeti ile periodontal hastalık şiddeti arasında ilişki belirlendi ancak bu ilişki istatistiksel olarak anlamlı değildi (p=0,204). Sonuç olarak, yaptığımız çalışmada psoriasis ile periodontal hastalıklar arasında ilişki tespit edilmiş olup, psoriasis şiddeti ve periodontal hastalık şiddeti arasında ilişki bulunamamıştır. Periodontal hastalıkların kronik enfeksiyon odağı ve muhtemelen proinflamatuar sitokinler üzerinden psoriasisi etkileyebileceğini düşünmekteyiz. Periodontal hastalıkların psoriasis üzerindeki rolünün tam olarak anlaşılabilmesi immünolojik ve genetik çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Psoriasis is a chronic, inflammatory skin disease. Periodontal diseases are the chronic inflammatory diseases of dental gum and the tissues surrounding the teeth due to the microorganisms in dental plaques. In this study, we aimed to determine the relation between periodontal diseases and psoriasis. 103 patients that admitted to Gazi University Medical Faculty Department of Dermatology and diagnosed with psoriasis and a control group of 103 patients with similar age, gender and without any systemic disease were involved in the study. Clinical periodontal indexes such as plaque index, gingival index, bleeding on probing, probing depth were performed to analyze the periodontal status of the participants. A statistically significant difference was found between the patients with psoriasis and control group about incidence of periodontal disease. Furthernore, in the psoriasis group all periodontal indexes were statistically higher than test group (PI; p=0.01, GI; p=0.001, SK; p=0.01, CD; p=0.05). As a consequence, a correlation between psoriasis and periodontal diseases was detected while there was not a relation between the severity of psoriasis and the severity of periodontal disease in our study (p=0.204). It is possible that periodontal diseases affect psoriasis through focal infection concept and probably the proinflammatory cytokines. Further immunologic and genetic studies would be useful in order to understand the exact role of periodontal diseases on psoriasis.