Sinterize öncesi ve sonrası zirkonyum oksit esaslı alt yapı üzerine uygulanan farklı yüzey işlemlerinin bükülme dayanıklılığına etkisinin araştırılması
Investigation of different surface treatment of zirconia frameworks after and before sintering on biaxial flexural strength
  1. Tez No: 445558
  2. Yazar: ÜMİT GÜNEY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. FAİK TUĞUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın amacı, sinterizasyon öncesi ve sonrası elde edilen zirkonyum oksit alt yapı materyaline uygulanan farklı yüzey işlemlerinin materyaldeki bükülme dayanıklılığına ve faz değişikliğine olan etkisini araştırmaktır. Yarı sinterize Y-TZP bloklardan ISO TR 6872 standardına uygun olarak 150 tane disk şeklinde çapı 15 mm ve kalınlığı 1,3 mm olan örnekler elde edildi. Bu örneklere kumlama, Er-YAG lazer, Nd-YAG lazer, Er-YAG lazer + Kumlama, Nd-YAG lazer + kumlama, ince grenli frez ile aşındırma ve kalın grenli frez ile aşındırma uygulandı. Örneklerin yarısına sinterizasyon öncesi yüzey işlemleri uygulanıp sinterlendi. Diğer yarısına ise sinterizasyon sonrası yüzey işlemi uygulandı. Kontrol grubuna herhangi bir yüzey işlemi uygulanmadı. Tüm örneklere iki eksenli bükülme dayanıklılığı testi uygulandı. Örneklerin kristal yapılarını belirlemek için X-ray diffraktometre (XRD) analizi yapıldı. Yüzeyde oluşan değişiklikleri gözlemlemek için SEM analizi yapıldı. Verilerin değerlendirilmesinde, parametrik test varsayımları yerine getirildiğinden Varyans Analizi, Tukey testi ve eşler arası farkın önemlilik testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to investigate the effect of different surface treatment on flexural strength and phase changes of zirconia framework after and before sintering. 150 cylindrical specimens with the dimensions 15 mm diameter and 1,3 mm height were obtained from semi-sintered Y-TZP blocks according to the ISO TR 6872. These specimens were randomly separated into subgroups; sand blasting, Er-YAG laser , Nd-YAG laser, Er-YAG+sand blasting, Nd-YAG laser+sand blasting, fine diamond burs, coarse diamond burs. Half of the samples were treated before sintering and the others were after the sintering procedures. No treathments were performed in control group. Biaxial flexural strength test were performed to all samples. X-ray diffraction analysis were performed to identify crystalline structure and SEM analysis for the detection on the surface changes.