Endometriozis' li hastalarda, asimetrik dimetilarjinin malondialdehit ve M30 düzeylerinin araştırılması
Investigation of THE, ADMAN, MDA and M30 levels in patients with endometriosis
  1. Tez No: 445561
  2. Yazar: DİLARA ÜLGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVTAP BAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Biochemistry, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Endometriozis, üreme çağındaki bayan nüfusunun % 10' unu etkileyen, östrojen bağımlı bir hastalıktır. Bu hastalık endometrial dokunun uterus dışında gelişimiyle karakterize iyi huylu, kısırlık ve ağrı semptomlarıyla ilişkilendirilen jinekolojik bir durumdur. Etyolojisi, patofizyolojisi, insidansı ve optimal tedavisi net olarak aydınlatılmamıştır. Bu çalışmada hasta ve kontrol grubuna ait serum ADMA, M30 ve MDA düzeylerinin ölçülerek, apoptozis ve oksidatif stresin hastalığın patogenezi ile olan ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca bu hastalarda CA-125 seviyeleri ile hormonlar ve bazı rutin kan parametre düzeyleri de belirlenmiştir. Endometriozis tanısı konan 31 hasta ve 31 sağlıklı kadın çalışma grubunu oluşturmuştur. Yapılan analizler sonucunda ADMA (p= 0,001), M30 (p=0,002) CA125 (p=0,001) düzeyleri istatistiksel olarak karşılaştırıldığında iki grup arasındaki farklılık önemli bulunurken (p0,005). Sonuç olarak, çalışmamızda endometriozisli hastalarda serum ADMA ve M30 düzeylerinin anlamlı olarak arttığı tespit edildiğinden bu parametrelerin endometriozis patogenezi ve prognozunda bir öneme sahip olmasının muhtemel olacağını düşünmekteyiz. Fakat bu parametrelerin hastalıktaki rolünün daha kapsamlı çalışmalarla açığa kavuşturulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Endometriosis is a benign estrogen-dependent gynecological disase, characterized by the presence and growth of endometrial tissue outside the uterus; it effects 10% of women of reproductive age and is associated with infertility and pain. Etiology, pathophysiology incidence and optimal treatment haven't clearly clarified. In this study patients and control group' s serum ADMA, MDA and M30 levels were measured and apoptosis, oxidative stress markers and inhibitor's roles and correlation with each other were aimed in the pathogenesis of endometriosis. Also in this patients CA-125, hormones and some kind of blood marker's levels were measured. In our study, 31 endometriosis patients were chosen as a patient group, likewise 31 healthy individual female chosen as a control group. According to our analysis results ADMA (p=0,001), M30 (p=0,002), CA-125 (p=0,001) level' s compared statistically and there was a significant importance beetwen two groups (p0,005). As a result, in our study endometriosis patient's serum ADMA, M30 and CA125 levels were meaningful higher than control groups. We think it would be possible to markers can be beneficial on the pathogenesis and prognosis of endometriosis. But it needs to be more exhaustive and supportive studies for role of these parameters in this disease.