Spermatozoonların miktar, biçim ve hareket bakımından normal olan erkeklerde sperm dondurma – çözme işleminde dna hasar tayini
The determination of dna damage in sperm freezing and thawing about males spermatozoon content, presence and motility that are under normal circumstances
- Tez No: 445577
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Tıbbi Biyoloji, Biology, Histology and Embryology, Medical Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Erkeklerde gelecekteki fertilitenin korunması için kemoterapi, radyoterapi yada testis cerrahisinden önce bireylerin spermini alarak daha sonra kullanılmak üzere dondurularak saklanması yardımcı üreme tekniklerinin uygulandığı tedavi merkezlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Tezin amacı, IVF merkezlerinde kullanılan yardımcı üreme tekniklerinden olan sperm kriyoprezervasyon(dondurma) işlemi sırasında, Dünya Sağlık Örgütü tarafından sperm parametreleri normal olarak kabul edilen bireylerden alınan spermlerde oluşabilecek DNA fragmantasyonun istatiksel olarak anlamlı çıkıp çıkmayacağını saptayabilmektir. Bu ve benzer çalışmalar ile sperm DNA hasarı en az olacak şekilde kriyoprezervasyon metodunda değişiklikler yapılarak geliştirilmesi sağlanabilir. Bu değişiklikler dondurulmuş sperm DNA hasarını en aza indirgeyeceği için daha kaliteli sperm elde edilip merkezlerin gebelik ve canlı doğum başarısını arttırabilir. Tez çalışmamıza üreme çağındaki 20-40 yaş aralığında toplam 100 normal sperm parametresine sahip kişiler katıldı. Aynı semen örneği ikiye ayrılarak bir kısmı taze iken diğer kısmı dondurulup bir ay sonra çözülerek TUNEL(terminal deoksinükleotidil transferaz dUTP etiketleme) tekniğiyle, sperm DNA fragmantasyonu sonuçları karşılaştırılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Keeping individuals' sperm frozen for later use before chemotherapy, radio therapy or testis surgery in order to protect future fertility is widely used in treatment centres where assisted reproductive techniques were carried out. Objective of the thesis is determining if DNA fragmentation of sperm samples taken from individuals whose sperm parameters as normally accepted by World Health Organization is statistically significant or not, during sperm cryopreservation, one of the assisted reproductive techniques used in IVF centres. As a result of these situations, cryopreservation method can be developed after making change in order to be least sperm DNA damage. While these changes will minimize the banked sperm damage, sperm with higher quality may be achieved so that successful operations may be increased. 100 individuals at fertility age between 20 - 40 who have normal sperm parameters have attend to test. The same semen sample was half investigated in liquid form, the remaining was kept frozen and after one month it was thawed, re-evaluated with TUNEL (TdT-mediated dUTP-X nick end labeling) technique and the results were comprised.