Eğirdir Gölü'ndeki erişkin Sudak (Stizostedion lucioperca) balıklarında mevsimsel gonad gelişimi ve seksüel olgunluğa ulaşma yaşının tesbiti
- Tez No: 22208
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN TİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Bu çalışmada Eğirdir Gölü sudak balıklarının mevsimsel gonad gelişimi incelenerek seksüel olgunluğa ulaşma yaşı tespit edilmiştir. Eğirdir Gölünden avlanan sudak balıklarında operculum ve pul örneklerinden yaş tayinleri yapılarak boy uzunlukları, vücut ve gonad ağırlıkları tesbit edilmiştir. Balıklardan alınan gonad örnekleri % 4 ve % 10 formaldehit ve Bouin's fiksatifinde tespit edilerek çeşitli işlemlerden geçiril dikten sonra 5 mikron kalınlıkta kesilerek Haemotxylin-Eosin, Masson's Trichrome, Heidenhain's Azan ve Mallory's Triple boyama metodları ile boyanmıştır. Gonadlarm makroskobik görünümü mevsimlere göre değerlendi rildiğinde; dişi balıklarda ovaryumun sonbahar döneminde opak-sarı renkte olduğu ve yumurtaların gözle görülebildiği, kış döneminde karın boşluğunu kapladığı ve damarlaşmanın başladığı, ilkbahar periyodunda üremenin (nisan ayı sonu-mayıs ayı. başı) gerçekleşme sini takiben dikkati çeken hemorajik görünümün yaz mevsiminde yavaş yavaş ortadan kaybolduğu saptanmıştır. Erkek balıklarda gonadlar sonbahar döneminde dolgun ve beyaz renkte iken, kış döneminde dolgunluğun maksimuma çıktığı, üremenin gerçekleştiği ilkbahar periyodunda testislerin çok ince görünümde olduğu ve yaz mevsiminde ise yeniden dolgunluk kazanmaya başladığı görülmüştür. Sonbahar periyodundaki histolojik gözlemlerde, oocyte' lerde yumurta sırası vesiküllerinin oluşmaya başladığı, kış döneminde oocyte'lerin tamamıyla yumurta sarısı globülleri ve yağ damlacıkları ile dolduğu saptanmıştır. İlkbahar mevsiminde üreme dönemini takiben ovaryumların hemen hemen tamamıyla boşaldığı, yaz döneminde ise yeni generasyon oocyte'lerin oluşmaya başladığı görülmüştür.Erkek balıklarda sonbahar döneminde spermatozoa ile dolmaya başlayan testis lobüllerinin kış döneminde tamamen dolduğu, üreme dönemi olan ilkbaharda spermatozoaların boşalarak lobüllerin daraldığı ve şekillerinin bozulduğu, yaz döneminde ise yeniden çok miktarda germ hücrelerinin oluştuğu gözlenmiştir. Yapılan makroskobik ve mikroskobik değerlendirmeler sonucu Eğirdir Gölü erkek ve dişi sudak balıklarının 1+ yaşta üreme gösterebildiği ancak, gerçek üreme yaşının 2+ ve 3+ yaş olduğu, bireylerin en küçük av büyüklüğüne 31,82 cm boy uzunluğunda ulaştı ğı ve üremenin nisan ayı sonu ile mayıs ayı başı arasındaki yaklaşık 15-20 günlük bir dönemde gerçekleştiği saptanmıştır. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was carried out on seansonal gonad development and determination of maturity age and spawning period of pikeperch in Eğirdir Lake. Fish samples were collected from two fishing grounds in Eğirdir Lake by using gill nets and longline. Age determination of the fish samples was made from scales and opercular bones. Body and gonad weights and fish lenght were recorded according to study programme. The gonads were fixed in % 40 and % 10 neutral formaldehifl and Bouin's fixatives then embedded in parafin, and sections were cut at 5 micron. On the sections Haemotoxylin-Eosin, Masson's Trichrome, Mallory's Triple and Heidenhain's Azan staining methods were used. Gonad maturation stages of the pikeperch population were determined according to their colour, shape, size in relation of body size. During the study period four maturity stages were defined for both sexs. The ovaries were opdque-yellow in colour and oocytes were visible by naked eye in autumn. Swollen ovaries were occupied almost two thirds of ventral cavity and had extensive blood vessels ramifying on their surface in winter. After spawning, ovaries were flaccided and red in colour in spring and pink in summer months. The ovaries were changed over to stage III of maturity in the end of September. In this stage, the number of nucleoli in nucleus were started to increase and yolk vesicles were started to form in oocytes periphery histologically. Stage IV of maturity continued from the end of October to the end of April. In this stage oocytes diameters increased and cytoplasm were almost completely filled by yolk vesicles. In spring, spent ovaries disorganised, follicles were contracted, ovary wall was thicked and occasional residual oocytes underwent resorption. New generation oocytes were formed in summer. VIIThe testes were opogue-white in autumn, and enlarged in winter. Spent testes were visible thread-like in spring. Testes were whitish somewhat partly red in summer. In the male, stage III of maturity was observed during October in autumn. In this stage a few spermatogonia! cells were observed in periferal lobules. Primary and secondary spermatocytes were found towards the interior. Stage IV maturity was observed till the end of April. In this stage a very little amount of connective tissue among lobules, a lot of number of spermatozoa were found in the lobules. After the spawning, lobules were spent and the walls of empty tubules thickened and convoluted in the lobules. Very little number of spermatozoa and vascular corpuscules were found. New generation of germ cells and spermatogonia were formed in summer months. Maturity age of Eğirdir Lake pikeperch population was determined mainly as 2+ and 3+ age groups. Some individuals especially males were observed as mature at 1+ age group. It seems that males reaches to maturity earlier than females in this lake. Spawning were started beyond the end of April-early of May when water temparature is about 10°C. Spawning continued 15-20 days in avarage. The smallest netting size of the fish was 32 cm of fork length. VIII