Azoospermi ve normozoospermi infertil vakaların tam zamanlı izleme sisteminde (TİME-LAPSE) embriyo morfokinetiğinin karşılaştırılması
Azoospermi and normozoospermi infertility cases in full -time monitoring system (TİME-LAPSE) comparison of embryo morphokinetic
  1. Tez No: 445578
  2. Yazar: CEREN OCAKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ÖZEKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
İnfertilite, korunmasız ve düzenli cinsel ilişkiye rağmen bir yıl süre sonunda gebe kalınamaması şeklinde tanımlanır. Yardımla üreme teknikleri gebelik elde edilmesi için başvurulan uygulamalarda kullanılan ICSI (İntrasitoplazik Sperm Enjeksiyonu) ciddi erkek faktörlü infertil olguların tedavilerinde yeni bir dönem yaratmıştır. Bunun ardından epididimden veya direkt olarak testisten sperm elde etme tekniklerinin gelişmesiyle azoospermi olgularda TESE sonucu elde edilen minimal sperm sayıları kullanılarak ICSI ile başarılı gebelikler elde edilebilmiştir. Nedeni açıklanamayan infertilite ise %1-37 gibi geniş bir dağılım içinde ortalama %10-15 olguda karşımıza çıkan bir sorundur. Yardımla üreme teknolojilerinin kullanılmaya başlandığı ilk yıllardan beri üzerinde birçok araştırma yapılmasına karşın, ilerlemenin oldukça sınırlı kaldığı konuların başında implantasyon potansiyeli yüksek embriyonun belirlenmesinde kullanılacak kriterlerin tanımlanması gelmektedir. Normal işleyişte, kontrol yapılan zamanların haricinde embriyoların gelişimleri hakkında fikir sahibi olunamamaktadır. Time-lapse içinde embriyoları görüntülemek amacıyla tasarlanmış dahili kameralar bulunmaktadır. Bu sayede döllenmeden embriyo transferi aşamasına kadar yaklaşık 5 gün süren embriyo gelişimi takip süreci, hızlandırılmış bir video görüntüsü şeklinde izlenebilmektedir. Gerekli analizler yapıldığında, hangi embriyonun daha iyi gelişim gösterdiği ve en yüksek implantasyon oranına hangi embriyo veya embriyoların sahip olduğu ortaya çıkartılabilir. Çalışmamızda sperm kaynağı farklı olan normozoospermiye sahip açıklanamayan infertil vakalar ve azoospermi vakaları arasında fertilizasyon oranları, embriyo morfokinetikleri, implantasyon oranları ve gebelik oranları karşılaştırılmıştır. Grup 1 ve grup 2'nin fertilizasyon oranları sırasıyla 75,05, 75,5 olarak bulunmuştur. Grup 1 ve grup 2'nin implantasyon oranları sırasıyla %37, %26 bulunmuştur. Grup 1 ve grup 2'nin gebelik oranları sırasıyla %53, %50 olarak bulunmuştur. Sperm kaynağı olarak farklı olan iki grup arasında fertilizasyon oranları, embriyo morfokinetiği ve gebelik oranları açısından bir fark olmamasına rağmen implantasyon oranlarında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Sperm kaynağının etkisi implantasyon aşamasında görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Infertilite, unprotected sexual intercourse and regularly, but after a time a year is defined as pregnant or appearance cannot be reproduced. Reproductive techniques with assistance to obtain the labor used in referenced ICSI (intrasitoplazik sperm injection) severe male-factor infertil fact treatments has created a new term. This is then followed by testicular epididimal or direct with sperm development techniques to obtain azoospermi obtained as a result of cases TESE minimal sperm numbers using ICSI with successful pregnancy. Unexplained infertilite %1-37 such as if it is a wide range in average %10-15 case we face a huge problem. Reproductive technologies were started to be used with first since many years of research to be carried out on, but the progress has been very limited in early issues of embryo implantation high potential to be used in determining the definition of criteria have been met. Normally, the idea of the development of the embryos with the exception of the time control can not be made. In time-lapse embryos designed to display built-in cameras are available. Thus, fertilization embryo transfer, an approximately 5-day follow-up period of embryo development can be observed as an accelerated video image. When the necessary analysis performed, which showed better embryonic development and which can be demonstrated to have the highest implantation rate of the embryo or embryos. In our study can not be explained with the different sperm source normozoospermi fertilization rates of infertility and azoospermia cases, the implantation of the embryo transfers between known cases morphokinetic embryos were compared implantation rates and pregnancy rates. Fertilization rate are %75,05 in the first group and %75,5 in the second group. İmplantation rate are %37 in the first group and %26 in the second group. Pregnancy rate are %53 in the first group and %50 in the second group. Sperm as a source that is different between the two groups of fertilization, embryo morphokinetic and pregnancy rates although it is not a difference in implantation statistically meaningful difference was found. Effect of sperm source implantation phase has been observed.