Yanık ünitesinde yatan çocukların beslenme durumunun ve etkilerinin incelenmesi
Investigation of nutritional status of children hospitalized in burn unit and its effects
  1. Tez No: 445582
  2. Yazar: GÖZDE ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEHİCE EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma, yanık ünitesinde yatan çocukların beslenme durumunun ve etkilerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi 97 yanık yarası olan çocuktan oluşmuştur. Araştırmanın verileri, Yanık Yarası olan Çocuğu ve Ailesini Tanılama Formu, Günlük Beslenme, Kilo ve Yanık Yarası Takip Formu kullanılarak toplanmıştır. Veriler; sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, ortanca, Ki-kare, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis,T, One-way ANOVA,Tukey ve Games-Howell testi ve Spearman korelasyon analizi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in order to investigate nutritional status of children hospitalized in burn unit and its effects. Sample of the research was comprised of 97 children having burn injury. Data of the research was obtained using Diagnostic Survey For The Child Having Burn Injury and His/Her Family and Daily Nutrition, Weight and Burn Injury Follow-up Form. Data was examined using number, percent, mean, standard deviation, median, Chi-Square, Mann-Whitney I, Kruskal-Wallis, T, One-way ANOVA, Tukey and Games-Howell tests and Spearmen correlation analysis.