Türkiye'de 2000'li yıllarda siyasal iktidar – ana akım medya ilişkileri ve gazetecilik açısından sonuçları
The relation between mainstream media and political power in Turkey in 2000s and its consequences in terms of journalism
  1. Tez No: 445593
  2. Yazar: CEREN SARAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLRUBA ÇATALBAŞ ÜRPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, Siyasal Bilimler, Journalism, Radio and Television, Political Science
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 371
Özet
Türkiye'de ana akım medya ile siyasi iktidar arasındaki ilişkiyi ve gazeteciliğe yansımalarını inceleyen bu çalışma, 2002'de iktidara gelen Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) dönemine odaklanmaktadır. Ana akım medyanın siyasi iktidar karşısında nasıl konumlandığı, AKP'nin medya düzenini nasıl yeniden organize ettiği, bu süreçlerin gazetecilik açısından nasıl sonuçlar yarattığı sorularına yanıt aranmaktadır. Çalışmada, 13 yıllık AKP iktidarı ve medyaya yönelik müdahaleler, eleştirel ekonomi politik yaklaşımla incelenmektedir. AKP döneminde gazeteciliğin nasıl değiştiğini anlamak için çoğu ana akım medya bünyesinde çalışan 20 gazeteciyle derinlemesine görüşme yapılmıştır. Elde edilen bulgular, son 13 yılda gazeteciler üzerindeki baskıların arttığını göstermiş ve medyaya yönelik müdahaleleri, medyanın içinden örneklerle tartışma şansı yaratmıştır.
Özet (Çeviri)
This study which analyses the relation between the mainstream media and political power and its consequences on journalism in Turkey focuses on The Justice and Development Party (AKP) period started in 2002. How the mainstream media positioned against the political power, how AKP reorganized the media order, how these processes resulted in terms of journalism are questioned. In this study, AKP's 13 years in power and the interventions they applied to media are analysed with critical political economy approach. In-depth interviews were made with 20 journalists whose majority was employed in the mainstream media in order to understand how journalism has changed during AKP period. The findings obtained from the research showed that the pressure on journalists increased in the last 13 years. Besides, the research gave a chance to discuss the interventions to the media with the examples inside.