Risk toplumunda kitle medyasının rolü rahim ağzı kanseri riski ve HPV aşısının haberleştirilmesi
Mass media's role over risk society: Cervical cancer risk and making news on HPV vaccine
  1. Tez No: 445594
  2. Yazar: NİLGÜN ERYEŞİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ ÇINARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 329
Özet
Stratejik İletişim Yönetimi alanının uygulamaları arasında yer alan risk iletişimi yönetimine odaklanan yüksek lisans tezinde; etkin risk iletişimi yönetimi için, risk kavramının ayrıntılı tanımı, riskin bir iletişim ve yönetim stratejisi olarak farklı kullanımları bağlamında risk toplumunda kitle medyasının rolünü ele alınmıştır. Üç bölüm olarak hazırlanan ve sunulan çalışmada riskin ikna edici bir mesaj olarak tasarlanması ve sunumu kitle medyası ve halkla ilişkiler endüstrisinin etkileşimi çerçevesinde araştırılmıştır. Stratejik İletişim Yönetiminin alt uygulama alanlarından biri olan risk iletişimi çalışmalarının planlanmasında kitle iletişim araçlarınının risk çerçevesinde rolü ve riskin ürün ve hizmet alımında ikna stratejisi olarak kullanım yöntemleri de çalışma çerçevesinde ele alınmış ve irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Reference point of the master thesis titled "Mass Media's Role over Risk Society: Cervical Cancer Risk and Making News on HPV Vaccine' is a risk communication method, which is one of the applications of Strategic Communication Method field. In the study, for effective risk communication method, it is aimed to present the detailed description of risk concept, different applications of risk as a communication and management strategy and the role of mass media in this respect. In the master thesis titled 'Mass Media's Role over Risk Society: Cervical Cancer Risk and Making News On HPV Vaccine', which is produced as three chapters, designing and presenting risk as a convincing message has been researched within the scope of interactions of mass media and public relations industry. In the thesis, which aims to analyse the role of mass media in planning of risk communication studies, one of the sub-fields of application of Strategic Communication Management, in terms of risk, it is intended to examine the utilization methods of risk as a persuasion strategy for product and service purchase.