La dimension onirique et mythologique chez nerval et Tanpınar
Nerval ve Tanpınar'da rüya kavramı
- Tez No: 445592
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN BEZCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez, Nerval'in Aurélia ya da Rüya ve Yaşam ve Tanpınar'ın Abdullah Efendi'nin Rüyaları hikâyesindeki rüyalar, rüyaların dili, edebiyat ve kadın figürü arasındaki etkileşimi konu almaktadır. Fransız yazar Nerval ve Türk yazar Tanpınar'ın rüyalara özel bir ilgisi vardır ve bu nedenle yazarların bu iki hikâyesinde, rüyalarla ilgili pek çok göndermeler vardır. Çalışmanın konusu edebiyatta rüyaların temsilidir. Araştırmalarımız sırasında, edebi bir eserde rüyaların temsilini, özellikle de kullanımını betimleyen rüya yazını terimine rastladık. Bu kavram bilince art arda gelen görüntüleri yazmak anlamına geliyor (Bilinç akışı). Bu durumda, rüyaları sadece psikanalitik analiz için değil ama aynı zamanda onları yazmak için anlattığımız sonucuna varılabilir. Freud için bu eylem « rüya çalışması » olarak adlandırılmaktadır. Nerval ve Tanpınar'ın hikâyelerinde yer verdikleri simgesel anlatım bu kavrama örnek olarak verilebilir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the interaction between dreams, the language of dreams, literature and female figure in the stories of Neval's Aurélia or Dream or Life and Tanpınar's The Dreams of Abdullah.French author Nerval and Turkish author Tanpınar both had special interest in dreams and for this reason, there are many references to dreams in their work. The subject of this is study is representation of dreams in literature. During our research, we have encountered the concept of literature of dreams describing representation of dreams in a literary work and especially the usage of it. This concept means writing images of stream of consciousness. In this case, it is possible that we keep telling our dreams not only for psychoanalytic analysis but also for writing them. Freud names this, a“dream-work”. We think the symbolic style in Nerval's and Tanpınar's stories are examples of this term.