Ortaöğretim kurumları okul yöneticilerinin teknoloji liderlik rollerinin incelenmesi
The evaluati̇on of the secondary school principals' technological leadership roles
  1. Tez No: 445630
  2. Yazar: NİYAZİ AKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. FERİDE KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu tez çalışmasının amacı ortaöğretim kurumları okul yöneticilerinin teknoloji liderliği rollerinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda 2015-2016 eğitim-öğretim yılı içerisinde İstanbul İli Anadolu yakasındaki 14 ilçe arasından Rastgele Küme Örnekleme metodu kullanılarak seçilen 8 ilçeden toplam 132 (resmi devlet lisesi) okula ulaşılmış ve bu okullarda görevli 603 idareciden 347'si çalışmaya gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmaya katılan ortaöğretim kurumları okul yöneticilerinin teknoloji liderliği öz yeterlilik algılarının“Yeterli”düzeyde olduğu anlaşılmaktadır. Bu araştırma kapsamında ulaşılan bir diğer bulgu ise okul yöneticilerinin eğitimde teknoloji kullanımına yönelik tutumlarının“Kesinlikle katılıyorum”düzeyinde ve olumlu yönde olduğudur. Okul yöneticilerinin eğitimde teknoloji kullanımına yönelik yeterliliklerine bakıldığında ise“Tamamen yeterli”düzeyde oldukları yönünde bir düşünceye sahip oldukları anlaşılmaktadır. Bu araştırmada okul yöneticilerinin teknoloji liderliği öz yeterlilikleri ile eğitimde teknoloji kullanımına yönelik tutumları arasında pozitif yönlü ve orta düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Buna ek olarak; teknoloji liderliği öz yeterlilikleri ile eğitimde teknoloji kullanımına yönelik yeterlilikleri arasında pozitif yönlü ve orta düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca, eğitimde teknoloji kullanımına yönelik tutumları ile eğitimde teknoloji kullanımına yönelik yeterlilikleri arasında pozitif yönlü orta düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca okul yöneticilerinin teknoloji liderliği öz yeterlilik düzeylerinin görev unvanı ve cinsiyet değişkenlerine, eğitimde teknoloji kullanımına yönelik tutumlarının okul türü değişkenine göre ve eğitimde teknoloji kullanımına yönelik yeterliliklerin okul türü, branş, cinsiyet ve yaş değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği anlaşılmaktadır. Literatürdeki araştırmaların genelde okul yöneticilerinin teknoloji liderliği rollerine ilişkin yeterlilikleri belirmeye yönelik olmasına karşın bu çalışmada bu rollerin ortaya çıkmasında etkili olan teknoloji kullanımına yönelik tutum ve teknoloji kullanımına yönelik yeterlilikler birlikte incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the Technological Leadership Roles of High School Principals. In accordance with this purpose, during the period of 2015-2016 Education Term,it is reached 132 schools (state high schools) from 8 districts in the Anatolian side of Istanbul which are chosen by using Cluster Random Sampling method from among 14 districts and among 603 principals in these schools, 347 principals participated in this study voluntarily. It is understood that the technological leadership self-efficacy perceptions of principals are at“sufficient”levels. Another fact that found in this research technology usage of principals' attitudes in education are positive and at“I absolutely agree”levels. When it is referred to technology usage of principals' competencies in education, it is understood that they have thought that they are“completely competent”. With this research, it is found a positive and medium-level significant relationship; between technological leadership self-sufficiency of principals and their attitudes towards technology usage in education, between technological leadership self-sufficiency and technology usage proficiency in education and between attitudes towards technology usage in education and technology usage proficiency in education. Also it is understood that technological leadership self-efficacy levels of principals showed significant difference according to their job titles and genders factors, their attitudes towards technology usage in education for scholl type factor and their competences for technology usage in education for scholl type, branches, gender, age factors. Although surveys in this field are generally towards identifying competencies about the technological leadership self-efficacy roles of principals, it is examined the tendency which is effective in appearing these roles and competencies towards technology usage together in this study.